کانون هنر؛ مهارت آموزشی و هنری در کنار یکدیگر

بخش عمده اي از فعاليت هاي فرهنگي و هنري مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه طباطبايي سال ها تحت عنوان «کانون فرهنگي و هنري» برگزار مي شد. اين کانون از سال تحصيلي ۹۷-۹۸ با برخي نوآوري ها تحت عنوان «کانون هنر» تغيير نام داده و برنامه هايش را اجرا مي کند. مهمترين تغيير در اين کلاسها تمرکز بر آموزش هماهنگ و همگاني چند رشته هنري بدون اولويت بندي است. از سه سال گذشته درس هنر با فعاليت هاي کانون هنر تجميع و هفته اي دو ساعت به آن اختصاص داده شده است.

چهار رشته اصلي؛ رشته هاي سرگرم کننده

آموزش هاي همگاني دانش آموزان علامه ای در دو رشته اصلي هنرهاي تجسمي و آموزش خوشنویسی تحریری انجام مي شود. این آموزش ها در دوران تعطیلی حضوری مدارس و برگزاری کلاس های آنلاین نیز با جدیت انجام می شود. محتواي آموزشي این رشته ها، از جمله کتاب و محتوای چند رسانه ای، توسط اساتيد کانون هنر تهيه می شود. در حوزه هنرهاي تجسمي، کتاب «مباني هنرهاي تجسمي» براي پايه هفتم، کتاب «مباني و اصول طراحي» براي پايه هشتم و کتاب «مباني تصويرسازي و گرافيک» براي پايه نهم تاليف شده است. 

رشته هاي ديگري که سال هاي گذشته در مدارس تدريس شده و مورد پسند دانش آموزان بوده است نيز در زيرمجموعه اين دو رشته اصلي گنجانده شده است. به عنوان مثال دانش آموزان پايه هفتم پس از خواندن درس حجم در مباني هنرهاي تجسمي، کار با گِل و سفالگري و اوريگامي را آموزش مي بينند. در دوران فعلی، این کارگاه ها به صورت آنلاین برگزار می شود.

تاليف کتاب هاي اختصاصي

کتاب هایی که در مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي تاليف شده است مورد توجه بسياري از دبيران و استادان صاحب نام قرار گرفته است. همه مطالب کتاب هاي تاليفي مبتني بر سرفصل ها و دروس کتاب فرهنگ و هنر آموزش و پرورش است. کتاب ها از  بخش هاي متنوعي تشکيل شده است، از جمله دانستني هاي هنر، تحقيق و پژوهش و معرفي انواع و اقسام تکنيک ها. همچنين همه صفحه هاي کتاب ها با يک QR Code به ويديوهاي تهيه شده در مجتمع علامه طباطبايي مرتبط مي شوند.