مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

خرسندیم که بهترین‌ها ما را انتخاب کرده‌اند

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

باشگاه المپیادی ها

علامه ای ها چطور برای مسابقات علمی کشوری و جهانی آماده می شوند؟

برگزاري کلاس هاي المپياد در قالب «باشگاه المپیادی ها» يکي از مهمترین برنامه هاي آموزشي مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي است. باشگاه المپيادي ها با هدف بالابردن سطح دانش، عمق دهي به مفاهيم و توانايي تفکر و حل مسئله در دانش آموزان دبيرستان هاي دوره اول و دوم تاسيس شده است. دانش آموزان علامه ای که در کلاس های المپیاد شرکت می کنند با آموزش عمیق مفاهیم درسی برای مسابقات کشوری و بین المللی آماده می شوند.

برنامه هاي المپيادی دانش آموزان مجتمع علامه طباطبایی از پایگاه تابستانی هر سال تحصیلی آغاز مي شود. در پايگاه هاي تابستاني مدارس، کلاس هايي براي دانش آموزان برگزار مي شود تا المپياد و رشته هاي آن به دانش آموزان معرفي شود. هدف از اين کار، تشخيص مسير علاقمندي و استعداد دانش آموزان است. با آغازسال تحصيلي، دانش آموزاني که در تابستان و در ارزيابي هاي مشاوران مدرسه، نتيجه بهتري کسب کرده اند براي حضور در دوره هاي ويژه علمي انتخاب مي شوند.

واحد ادوَنس، دروازه موفقيت در المپيادها

واحد ادوَنس علامه طباطبايي، از پايه تحصيلي نهم دانش آموز مي پذيرد. کلاس های طرح مدرسه پیشرفته (ادونس) مجتمع علامه طباطبایی برای دانش آموزان پایه هفتم و هشتم پنج شنبه ها برگزار می شود.

کلاس های طرح مــدرسه پیـشرفته (ادونس) شامل ۲ بخش الــزامی و اختیــاری است. دانش آموزان پایه هفتم در بخش الزامی در دو زنگ ریاضی، یک زنگ فیزیک و یک زنگ شیمی شرکت می کنند. پایه هشتمی ها هم یک زنگ ریاضی، یک زنگ فیزیک و یک زنگ مشترک شیمی و زیست شناسی دارند.در بخش اختیاری طرح ادونس دانش آموزان می توانند در یکی از طرح های دانش مغز (Brain Bee)، کاپ فیزیک و تفکر الگوریتمی (مهارت برنامه نویسی) شرکت کنند.

کاپ فیزیک برگرفته از مسابقات بین المللی فیزیکدانان جوان (IYPT) و هدف اصلی آن آموزش و گسترش پژوهش فیزیک در میان دانش آموزان دبیرستانی است. کاپ فیزیک زمینه های مختلف مانند مکانیک، الکتریسیته و مغناطیس، اپتیک، ترمودینامیک، سیالات، صوت و … را شامل می شود. دانش آموزان در کلاس های کاپ فیزیک به گروه هایی تقسیم می شوند و به هر گروه پروژه هایی داده می شود. فعالیت های دانش آموزان در هر گروه توسط گروه های دیگر داوری می شود. گروهی از دبیران نیز به این روند نظارت خواهند داشت.

Brain Bee  یک رقابت برای دانش آموزان دوره متوسطه است. این برنامه برای تحریک علاقه و هیجان در مورد تحقیقات مغز طراحی شده است. دانش آموزان در این کلاس ها مباحث مربوط به حافظه، خواب، هوش، احساسات، درک، استرس، پیری، تصویربرداری از مغز، عصب شناسی، انتقال دهنده‌های عصبی، ژنتیک و بیماری های مغزی را مطالعه می‌کنند.

در کلاس های تفکر الگوریتمی دانش آموزان در بازه دو ساله مهارت برنامه نویسی پایتون را به صورت کامل یاد می گیرند.

 امتحان ورودی واحد ادونس، در نیمسال دوم تحصیلی پایه هشتم برگزار می شود. همه دانش آموزان پایه هشتم از بهمن تا فروردین در کلاس های اختیاری ادونس شرکت می کنند. در این کلاس ها رشته های المپیادی به دانش آموزان معرفی می شود. آزمون نهایی ورودی در پایان سال تحصیلی برای پایه هشتمی ها برگزار می شود و دانش آموزان واحد ادونس انتخاب می شوند. دانش آموزان واحد ادونس علامه طباطبایی، در پایه دهم به دو گروه ادونس المپیاد و ادونس کنکور تقسیم می شوند و درس های المپیاد و کنکور را به طور تخصصی یاد می گیرند. باشگاه نخبگان طرح دیگری است که برای دانش آموزان پایه دهم دبیرستان های دوره دوم علامه طباطبایی انجام خواهد شد. دانش آموزان پایه نهم که به هر دلیل نتوانستند وارد واحد ادونس شوند، روزهای جمعه در کلاس هایی با عنوان باشگاه نخبگان شرکت می کنند. در این کلاس ها مطالب به صورت کنکوری برای آن ها تدریس می شود. برگزیدگان، در پایه دهم، روزهای پنج شنبه در کلاس های ویژه کنکور شرکت می کنند. رياضي، کامپيوتر، فيزيک، شيمي، نجوم و زيست شناسي از جمله رشته هاي المپياد واحد ادونس هستند.