پرورش شهروندانِ خوب و موفق 

همه برنامه های دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی واحد آبشناسان برای پرورش دانش آموزان به عنوان شهروندانی خوب و موفق طراحی شده است. آبشناسانی ها در کلاس های درس به سلاح دانش و علم مجهز می شوند، در برنامه های فرهنگی مهارت های اجتماعی جدید را تجربه می کنند، در پژوهش، استعدادها و خلاقیت هایشان را تقویت می کنند و در ورزش حفظ سلامت جسم را آموزش می بینند.

 

پژوهش در کارگاه های تخصصی

دانش آموزان واحد آبشناسان در طول سال تحصیلی در کلاس های ۶ رشته پژوهشی رباتیک، نانو، هوافضا، انیمیشن، نجوم و پزشکی شرکت می کنند. برای دانش آموزانی که می خواهند در رشته پژوهشی شان حرفه ای تر آموزش ببینند، روزهای پنج شنبه در رشته های رباتیک، هوافضا و نانو کلاس های ویژه برگزار می شود. دانش آموزان واحد آبشناسان به طور ویژه در رباتیک، رشته های امدادگر تعقیب خط، امدادگر ماز، ماموریت غیرممکن و ربات جنگجو  را در کارگاه های تخصصی مدرسه یاد می گیرند.

 

خلاقانه درس خواندن

برنامه های آموزشی واحد آبشناسان در ۲۴ کلاس و هر روز، ۶ زنگ برگزار می شود. دانش آموزان هر پایه به گروه های مختلفی تقسیم شده و مسئولیت هر گروه بر عهده یک نفر مشاور آموزشی و یک نفر پشتیبان است. حضور و غیاب دانش آموزان در فضای مجازی، شرکت در کلاس ها و رفع مشکلات احتمالی دانش آموزان در مسائل نرم افزاری و شرکت در کلاس های آنلاین بر عهده پشتیبان هر گروه است. نگاه خلاقانه به آموزش در همه دروس، ویژگی اصلی کلاس های واحد آبشناسان است.

 

پرورش دانش آموزان نخبه در واحد ادونس

واحد «ادونس»، مرکز المپیادهای پیشرفته دبیرستان های دوره اول علامه طباطبایی واحد آبشناسان است. میانگین نمرات آزمون های جامع سال هشتم، آزمون ورودی دوره اول ادونس، شرکت در شش هفته کلاس آموزشی در تابستان پایه نهم و نتایج آزمون های میانی و پایانی این دوره، ملاک ورود به واحد ادونس است. دانش آموزان واحد ادونس در پایه نهم به طور تخصصی در کلاس های ۶ رشته کامپیوتر، ریاضی، نجوم، زیست، فیزیک و شیمی واحد ادونس شرکت می کنند و برای مسابقات کشوری و جهانی آماده می شوند.

 

کسب مهارت های اجتماعی در برنامه های فرهنگی

کسب مهارت های مختلف اجتماعی، یکی از اهداف اصلی از برگزاری برنامه های فرهنگی واحد آبشناسان است. دانش آموزان آبشناسانی در اردوها غذا درست می کنند، نظافت اتاق هایشان را انجام می دهند و در انجام همه برنامه ها مشارکت می کنند. زندگی چند روزه با گروه همسالان، مسئولیت پذیری، تعامل گروهی، تمرین مهارت حرف زدن در جمع، تجربه زندگی دور از خانواده، نظم و بهداشت، از دیگر اهداف برنامه های فرهنگی واحد آبشناسان است.

 

ورزش تخصصی

با توجه به امکانات مطلوب ورزشی در واحد آبشناسان، به دانش آموزان آموزش های عمومی آمادگی جسمانی و تخصصی رشته های فوتسال، تنیس روی میز و بسکتبال ارائه می شود. برگزاری مسابقات و المپیادهای ورزشی از دیگر برنامه های این واحد برای دانش آموزان است.