هدف؛ تربیت دانشآموزانی چند بُعدی

* در واحد پاسداران، دانشآموزان استعدادهای خود را میشناسند

دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي - واحد پاسداران، 8 کلاس درس دارد و با ساختماني که در ابتداي سال تحصيلي 96-97 نوسازي و تجهيز شده است، پذيراي دانش‌‌آموزان در سه پايه هفتم، هشتم و نهم است. مدرسه پاسداران با داشتن آزمايشگاه، سايت رايانه، کارگاه و کتابخانه سعي مي‌‌کند استعداد دانش‌‌آموزان در زمينه‌هاي مختلف را بشناسد و آن‌ها را شکوفا کند.

کادر اجرايي اين مدرسه ترکيبي از نيروهاي باتجربه و جوان هستند و تلاش مي‌‌کنند آموزش دانش‌‌آموزان با نشاط و در محيطي پرانرژي انجام شود تا اعتماد به نفس و مهارت‌‌هاي زندگي دانش‌‌آموزان را افزايش دهد.

چهار اصل سياستهاي کلي مدرسه

سياست‌‌هاي کلي دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي - واحد پاسداران بر چهار ستون آموزش، پرورش، پژوهش و ورزش بنا نهاده شده است. با توجه به اينکه مقوله آموزش به تنهايي نمي‌‌تواند دانش‌‌آموزاني چند‌‌بعدي را تربيت کند، حوزه‌‌هاي ورزشي، پژوهشي و پرورشي نيز به اندازه آموزش در سياست‌‌هاي کلان اين مدرسه اولويت يافته‌‌اند. در راستاي همين سياست‌‌ها، فعاليت‌‌هاي مدرسه در بخش‌‌هاي مختلف تدوين شده است.

آزمون‌‌هاي هوشمند

يکي از مهمترين دغدغه‌‌هاي والدين در آغاز سال تحصيلي، نحوه آماده‌‌سازي دانش‌آموزان براي امتحانات نهايي و ورود به پايه و مقطع بالاتر است. به همين منظور دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي - واحد پاسداران به صورت هفتگي و ماهانه آزمون‌‌هاي مختلفي براي دانش‌‌آموزان برگزار مي‌‌کند که هر کدام از آن‌ها با اهدافي خاص و به صورت هوشمند طراحي شده‌‌اند. دسته اول آزمون‌‌ها، صرفا ميزان درک مطلب درسي دانش‌‌آموز را اندازه مي‌‌گيرند، مانند امتحان‌‌هايي که دقيقا از جزوه و کتاب مطرح مي‌‌شود. دسته ديگر آزمون‌‌ها، علاوه بر ارزيابي اطلاعات دانش‌‌آموز، مديريت زمان و سرعت حل سوال را در آن‌ها افزايش مي‌‌دهند. در اين آزمون‌‌ها دانش‌‌آموز ياد مي‌‌گيرد علاوه بر سرعت بالا، دقت و تمرکز خود را هم افزايش دهد. زمون‌‌هايي هم براي افزايش روحيه خلاقيت دانش‌‌آموزان طراحي شده‌‌اند. همه اين آزمون‌‌ها در جهت تقويت جنبه‌هاي مختلف آموزشي دانش‌‌آموزان طراحي و اجرا مي‌‌شوند.

پرورش روحيه پژوهشي در باشگاه پژوهشگران

مجتمع علامه‌طباطبايي با تشکيل ستاد پژوهش و برگزاري جلسات منظم، باشگاه‌هاي پژوهش را طراحي کرده است. در واحد پاسداران رشته‌هاي پژوهشي رباتيک، نانو، نجوم و هوا فضا ارائه مي‌شود. دانش‌آموزان با توجه به علاقه‌مندي خود و همچنين نظر دبيران يکي از رشته‌ها را انتخاب کرده و در آن آموزش مي‌بينند و با شرکت در مسابقات و جشنواره‌هاي پژوهشي و کسب مقام، شايستگي خود و مجتمع علامه طباطبايي را اثبات مي‌کنند.

کانونهاي فرهنگي، راهي براي بروز خلاقيت

کشف و پرورش استعدادهاي فرهنگي و هنري دانش‌‌آموزان از اولويت‌هاي مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه‌طباطبايي است. طراحي کلاس‌هاي کانون فرهنگي به اين منظور صورت گرفته است. کلاس‌‌هاي کانون فرهنگي، هنري براي دانش‌‌آموزان دبيرستان علامه طباطبايي -  واحد پاسداران در رشته‌‌هاي انيميشن، برنامه نويسي، نمايش و طراحي و نقاشي برگزار مي‌‌شود. دانش‌‌آموزان مي‌‌توانند به علاقه خود در هر يک از اين کلاس‌‌ها شرکت کنند.

ورزشکاران حرفه اي

لذت بردن از زنگ ورزش، يعني اشتياق براي انتخاب يک ورزش اختصاصي. نگاه تخصصي به موضوع ورزش دانش‌آموزان در مدارس مجتمع موجب شده که در سطح مجتمع رشته‌‌هاي ورزشي ويژه‌‌اي مورد توجه قرار گيرد تا دانش‌‌آموزان برحسب علاقه و استعداد خود رشته‌اي را انتخاب کنند و آموزش ببينند. در دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي - واحد پاسداران، دانش‌آموزان در کنار درس به انجام يک ورزش تخصصي تشويق مي‌‌شوند.