واحد گلستان، برنامه محور با سیستم «آموزش معکوس»

* کسب جایزه تعالی مدیریت کشور، هدف گلستانیها است

دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي - واحد گلستان، در منطقه 22 تهران واقع شده است. در اين مدرسه با متدهاي مديريتي، آموزشي و ارزيابي جديدي آشنا مي‌شويد که در مجموعه‌هاي بزرگ آموزشي دنيا اجرا مي‌شود. سيستم «يادگيري معکوس» ، سيستم «نظام آراستگي 5S » و ارزيابي بر اساس ملاک هاي تعريف شده براي هر فرد از آن جمله است. واحد گلستان با تشکيل شوراي راهبردي، در پي تبديل شدن به اولين مرکز آموزشي برنده جايزه تعالي مديريت کشور است.

آراستگي در ظاهر و در فرآيندها

واحد گلستان از اولين مجموعه‌هاي آموزشي است که از نظام آراستگي 5S استفاده مي‌کند. اين سيستم در 5 مرحله تفکيک، ترتيب، تميزي، تداوم و تعليم، باعث صرفه جويي در هزينه‌ها، زيباسازي محيط مجموعه، افزايش ايمني محيطي، رضايت شغلي براي کارکنان و پذيرش اجتماعي خدمت ارائه شده به مشتريان مي‌شود. واحد گلستان قصد دارد تا 3 سال آينده به عنوان اولين مرکز آموزشي جايزه تعالي مديريت کشور را دريافت کند. بر همين اساس از سال جاري براي کادر اجرايي لباس فرم در نظر گرفته شده است، چرا که مديريت واحد گلستان معتقد است نظم ظاهري به کلام، رفتار و انديشه هاي فرد منتقل مي‌شود.

وقتي کلاس درس به خانه منتقل ميشود

در سيستم «يادگيري معکوس» که جديدترين سيستم آموزشي دنيا است، کلاس درس به خانه مي‌آيد. مراحل يادگيري از قبل توسط معلم مشخص مي‌شود و مطالب به صورت ضبط شده در اختيار دانش‌آموز قرار مي‌گيرد. هر دانش آموز مبحث درسي مدنظر را با استفاده از تدريس معلم در فايل ويدئويي فرا مي‌گيرد. در اين سيستم آموزشي، کلاس درس محلي است براي سامان‌دهي به آموزه‌هاي دانش‌آموزان در خانه، رفع اشکال و دريافت پاسخ سوالاتشان. سيستم آموزشي «يادگيري معکوس» سال گذشته در دروس رياضي و علوم اجرا شد و در سال جاري براي تمامي پايه‌ها و دروس، ويديوهاي آموزشي تهيه شده است.

به دنبال پرورش دانشآموزان خلاق

مشکلي که امروز نه تنها نوجوانان، بلکه اکثر افراد جامعه به آن مبتلا هستند، کاهش حس زيبايي شناختي است. نوجوان نمي‌تواند بين يک اثر ادبي، سينمايي و يا موسيقي فاخر و مبتذل تفاوت قائل شود. يکي از ماموريت‌هاي واحد گلستان تقويت قوه زيبايي شناختي و رفع «کَرحِسي» دانش‌آموزان است. به اين منظور کلاس‌هاي متنوع فرهنگي و هنري تحت نام «کانون فرهنگي و هنري» در واحد گلستان برگزار مي‌شود. عروسک‌سازي و نمايش عروسکي، تدوين و توليد فيلم، امداد و نجات، آشپزي و هنرهاي دستي (شامل بادکنک آرايي، گل‌آرايي، ويتراي، معرق و ...) از رشته‌هاي کانون واحد گلستان است. سياست واحد گلستان استفاده از مهارت دانش‌آموزان در مراسم و جشن‌هاي مدرسه است. به عنوان مثال در سال گذشته نماهنگ پخش شده در جشن پدران و پسران، ساخته دانش‌آموزان کلاس تهيه و تدوين فيلم بود.

روشي عادلانه براي تربيت بدني

واحد گلستان پايه گذار يک روش عادلانه در نمره‌دهي درس تربيت بدني است. روشي که باعث ايجاد انگيزه و افزايش سلامت جسماني نوجوانان علامه‌اي مي‌شود. ملاک ارزيابي دبيران ورزش، تقويت و پيشرفت جسماني هر فرد نسبت به خودش است، نه حدنصاب‌هاي از پيش تعيين شده که براي همه دانش‌آموزان با هر وضعيت جسماني لحاظ مي‌شود.