دانش آموزانی با مهارت های مختلف؛ محصلان آبشناسان

# تحصيل در بزرگترين و مجهزترين دبيرستان دوره اول مجتمع علامهطباطبايی چگونه است؟

به يکي از بزرگترين دبيرستان‌هاي دوره اول غيرانتفاعي کشور خوش آمديد. دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي - واحد آبشناسان با 20 کلاس درس، محل رشد و بالندگي حدود 600 نفر از دانش‌آموزان علامه‌اي است. کلاس‌هاي درس هر پايه در يک طبقه قرار دارد. يک طبقه به سالن فوتسال مجهز اختصاص يافته است و سالن غذاخوري نيز در يک طبقه مجزا واقع شده است. واحدي که براي درس رباتيک، زمين تمرين اختصاصي تدارک ديده و تجهيزات آزمايشگاهي، کارگاهي و کلاس‌هاي زبانش را در مکاني مناسب، آماده استفاده محصلان کرده‌ است. همه کلاس‌هاي اين واحد آموزشي هوشمند و مطابق استانداردهاي روز فضاهاي آموزشي است. دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي واحد آبشناسان در سال 1384 راه اندازي شده‌است.

آموزش و ارزشيابي، کسب مهارت

مدرسه آبشناسان با بهره‌گيري از دبيران و مشاوران زبده و دلسوز همواره تلاش کرده‌است تا سيستم آموزشي طراحي شده را به بهترين شيوه ممکن اجرايي کند .کسب نتايج موفق علمي و پژوهشي در رقابت‌هاي ملي و بين المللي و ميزان قبولي دانش‌آموزان پايه نهم در دبيرستان‌هاي موفق دوره دوم، گواه اين سخن است. دبيران و مربيان ما براي پرورش استعدادهاي مختلف دانش‌آموزان برنامه‌ريزي مي‌کنند تا دانش‌آموزان تک بعدي رشد نکنند. براي اين منظور همکاران متخصص، سيستم ارزشيابي مستمر دانش‌آموزان را  اجرايي کرده‌اند. کسب يک يا چند مهارت قابل عرضه به بازار آتي کار از جمله اهداف آموزشي و پژوهشي دبيرستان دوره اول علامه‌طباطبايي - واحد آبشناسان است.

از کار با رباتها تا تشريح حيوانات

در واحد آبشناسان ضمن حمايت از دانش‌آموزان خوش ذهن و جست‌وجوگر، تلاش مي‌کنيم تا منطبق با برنامه‌هاي پژوهش مجتمع، دانش‌آموزان با تصميم خودشان در يکي از رشته‌هاي پژوهشي نجوم، نانو، رباتيک، پزشکي و انيميشن استعداد خود را شناخته و رشد دهند. کسب مقام‌هاي ملي و جهاني در رشته رباتيک توسط دانش‌آموزان واحد آبشناسان و نيز شرکت در کمپين بين المللي جست‌و‌جوي سيارک‌ها، تجربه رصد ستارگان و تشريح حيوانات از جمله دستاوردهاي علمي، پژوهشي دانش‌آموزان دبيرستان دوره اول علامه ‌طباطبايي در واحد آبشناسان است.

رشتههاي کانون فرهنگي، هنري مدرسه

جدا از برنامه‌هاي فشرده علمي و پژوهشي، دانش‌آموزان مدرسه آبشناسان هر هفته در کلاس‌هاي فرهنگي، هنري شرکت مي‌کنند تا شخصيت چند وجهي داشته باشند. به همين منظور کانون فرهنگي، هنري مجتمع علامه‌طباطبايي براي اولين بار در واحد آبشناسان بنيان‌گذاري شد که امروزه در ساير مدارس مجتمع هم برگزار مي‌شود. در اين کلاس‌ها دانش‌آموزان را تشويق مي‌کنيم تا در طول سال در يکي از کلاس‌هاي تئاتر، گل و گياه، کلبه ادبي، نقاشي، عکاسي و خوش‌نويسي شرکت نمايند.

آموزش زبان دوم؛ سالي سه ترم

زبان انگليسي با کتاب و روش«تاپ ناچ» براي علامه‌اي‌ها تدريس مي‌شود. دانش‌آموزان در هر سال تحصيلي سه ترم و در مجموع سه سال دبيرستان دوره اول، 9 ترم را مي‌گذرانند. انتظار مي‌رود پس از اتمام اين دوره دانش‌آموزان بتوانند در آزمون‌هاي بين‌المللي کت «KET» و يا پت «PET» قبول شوند.

هر دانشآموز، يک ورزش تخصصي

دانش‌آموزان واحد آبشناسان با داشتن سالن ورزشي مجهز و امکانات مناسب، امکان انجام ورزش‌هاي مختلف را دارند. از فوتسال، واليبال و شطرنج گرفته تا تنيس روي ميز و بسکتبال. مربيان ورزش دبيرستان تلاش مي‌کنند در طول سال، دانش‌آموزان مستعد را شناسايي و براي المپياد ورزشي مجتمع آماده کنند. آن‌ها در طول سال در يک يا چند ورزش تخصصي آموزش مي‌بينند.