اخبار مدرسه

از کنکـوری‌های ســابق به کنکـوری‌های آینده!

تاریخ انتشار : 1397/12/28

توصيه‌هايي کاربردي براي موفقيت در کنکور.

«مطالعه دقیق درس‌ها، برنامه‌ریزی، حل تست و شرکت در آزمون‌های آزمایشی». این‌ها موضوعاتی هستند که دانش‌آموزان برای موفقیت در کنکور، از سال دهم با آن درگیرند. بعضی از دانش‌آموزان بیشتر کتاب درسی‌شان را مطالعه می‌کنند، بعضی تست‌های سال‌های قبل را مرور می‌کنند و گروهی هم با آزمون آزمایشی خود را می‌سنجند. هدف همه دانش‌آموزان، قبولی در رشته‌های خوب است. آن‌طور که مشاوران درسی می‌گویند هر دانش‌آموز از نظر استعداد، توانایی و علاقه با دانش‌آموز دیگر فرق دارد، بنابراین برنامه‌های آموزشی آن‌ها هم باید متفاوت باشد. با این‌حال، موفقیت مسیرهای مشخص و شناخته شده‌ای هم دارد که می‌توانیم از زبان افراد موفق بشنویم.

 

راه میان‌بُری وجود ندارد

برای موفقیت در کنکور چطور باید تلاش کرد و با کدام برنامه‌ریزی ها درس خواند؟ دانش‌آموزانی که در کنکور سال‌های قبل نتایج خوبی به دست آورده‌اند می‌توانند این سوال را بهتر پاسخ بدهند.

«آروین آذرمینا» در کنکور ریاضی سال 96 رتبه 7 کشوری را کسب کرده است. او مطالعه جدی درس‌ها را 2 سال قبل از کنکور شروع کرده است: «از سال دهم برنامه‌ریزی دقیقی برای خواندن درس‌ها داشتم. در این مدت فقط به درس توجه می‌کردم و نتایج دیگران برایم مهم نبود.»

آذرمینا می‌گوید برنامه زندگی‌اش قبل از کنکور فقط محدود به درس نبود: «پیش از کنکور به تفریحات و کارهای دیگرم هم می‌رسیدم. چون برنامه‌ریزی دقیق درسی داشتم همه کارهایم با نظم انجام می‌شد و هیچ‌وقت کمبود وقت هم نداشتم.»

توصیه این دانش‌آموز سابق به دانش‌آموزان فعلی که برای کنکور درس می‌خوانند این است: «هیچ راه میان‌بری وجود ندارد. قرار نیست معجزه‌ای اتفاق بیفتد تا شما نتایج خوبی به دست بیاورید. فقط باید تلاش کرد و ناامید نشد. خستگی آفت درس‌خواندن است. پس باید شادی را از خودمان دور نکنیم و امید داشته باشیم.»

آزمون و تحلیل آزمون

«سپهر اشرف زاده» کنکوری دیگری است که سال 96 در رشته ریاضی رتبه 87 را به دست آورده است. این دانش‌آموز موفق اعتقاد دارد در کنار برنامه‌ریزی درسی، آزمون‌های خوب هم نقش زیادی در موفقیت بچه‌ها دارد: «آزمون‌های آزمایشی در دوران درس‌خواندن، فایده‌های زیادی برای دانش‌آموزان دارد. آزمون‌های مناسب به دانش‌آموزان هدف می‌دهد و مسیر راه را برای آن‌ها مشخص می‌کند.» تحلیل هر آزمون بعد از برگزاری آن، توصیه جدی این کنکوری موفق به دانش‌آموزان است: «بعد از برگزاری هر آزمون آزمایشی، تست‌ها را حتما چند بار بخوانید و اشکالاتتان را رفع کنید تا هیچ نکته یا موضوعی نباشد که نفهمیده از آن عبور کرده باشید.»

به مشاوران اعتماد کنیم

استفاده از تجربیات مشاوران و معلمان مدرسه یکی از راه‌هایی است که می‌تواند اضطراب دانش‌آموزان را کمتر کند. مشاوران روش‌های مطالعاتی خوبی به دانش‌آموزان معرفی می‌کنند و معلمان هم می‌توانند همه مشکلات درسی را رفع کنند.

این موضوعی است که «علی محسنیان» به آن اشاره دارد. او در کنکور ریاضی سال 96 رتبه 86 کشوری را کسب کرده و حالا دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است. محسنیان می‌گوید: «باید به حرف افرادی که قبلا این مسیر را طی کرده‌اند کاملا گوش بدهیم. مشاوران و معلمان مدرسه هر سال با ده‌ها دانش‌آموز سرو‌کار دارند و انواع روش‌های درس‌خواندن را می‌شناسند. بنابراین درکنار تلاش و کوششِ خودمان، باید به آن‌ها هم اعتماد کنیم و به برنامه هایشان عمل کنیم.»

توصیه آخر محسنیان به دانش‌آموزان این است که صادقانه تلاش کنند: «هیچ‌وقت نباید ناامید شویم. اگر تلاشمان صادقانه باشد حتما موفق می‌شویم. این مسیر اگرچه سخت است ولی باید آن را تحمل کنیم و روحیه خود را نبازیم.»