اخبار مدرسه

میثاق نامه ای برای دختران علامه ای

تاریخ انتشار : 1397/12/28

آموزش نظم، نياز به فضايي شاد و امن دارد.

* تهیه مطلب: سيما حکمت / معاون واحد تهرانپارس

نظم و انضباط، ترتيب درست کارها، مرتب بودن، وقت‌‌شناسي و با برنامه کار کردن، ويژگي‌‌هاي رفتاري مهمي است که دانش‌‌آموزان در مقطع پيش‌‌دبستان و دبستان آن را مي‌‌آموزند.

نظم و انضباط مي‌‌تواند طيف وسيعي از رفتارها را شامل شود. به عنوان مثال، نظم در خانه با نظم در محل کار متفاوت است، اگرچه اساس و پايه هر دو يکي است. در محيط مدرسه هم انضباط، شايد اصلي‌‌ترين ويژگي دانش‌‌آموزان براي پيشرفت در درس و اخلاق باشد.

نظم در مدرسه شامل نظم درون و بيرون از کلاس است. هر کدام از اين وضعيت‌‌ها، مقررات خاص خودش را دارد. بخش اصلي ايجاد نظم در کلاس برعهده آموزگاران است که با روش‌‌هاي مديريتي خود مي‌‌توانند اين مهارت را به دانش‌‌آموزان‌‌شان آموزش دهند.

خارج از کلاس، منظم بودن، با برنامه‌‌ها و رفتارهاي متنوع تري به بچه‌‌ها ياد داده مي‌‌شود. حضور همزمان قاطعيت و مهرباني، صبر، حوصله و شکيبايي و استفاده از روش‌‌هاي مختلف براي ايجاد انگيزه در دانش‌آموزان، از جمله روش‌‌هاي آموزشي آموزگاران براي تشويق شاگردان‌‌شان به رعايت نظم است.

تدوين ميثاق‌‌نامه انضباطي، برنامه مهم پيش‌‌دبستان و دبستان علامه طباطبايي - واحد تهرانپارس در سال تحصيلي 97-98 است. اين ميثاق‌‌نامه توسط بخش فرهنگي و با مشورت کادر اجرايي مدرسه نوشته شده و توسط مديريت واحد تهرانپارس به تاييد رسيده است. احترام به معلمان و کادر اجرايي مدرسه، رعايت بهداشت فردي، مهرباني با همکلاسي‌‌ها، راستگويي و صداقت، پرهيز از شيطنت‌‌هاي بيهوده، شوخي‌‌هاي بي‌‌جا، درگيري کلامي و مسخره کردن يکديگر از جمله بندهاي اين ميثاق نامه انضباطي است.

برنامه‌‌هايي براي تقويت نظم

آموزش انضباط هم مانند بقيه مهارت‌‌هاي رفتاري نياز به ايجاد انگيزه و فضايي شاد دارد. دانش‌‌آموزان مقطع دبستان با ايجاد فضايي شاد، امن، سرزنده و صميمي مهارت‌‌هاي مختلف را ياد مي‌‌گيرند. به همين خاطر در زنگ‌‌هاي تفريح سرگرمي هاي متنوعي براي آن‌‌ها در نظر گرفته‌ايم. سرگرمي‌‌هايي مثل بازي‌‌هاي خلاق، بازي‌‌هاي نوستالژيک مانند عمو زنجير باف، بازي‌‌هاي زبان انگليسي، لي لي و مارپله، کتاب‌‌خواني، داستان‌‌گويي، خاطره‌‌گويي و گل يا پوج.

در کنار اين بازي‌‌ها بسياري از مفاهيم مورد نياز دانش‌‌آموزان مثل انضباط، آموزش داده مي‌‌شود.

همچنين امسال در زنگ‌‌هاي صبحگاه و تفريح، با هدف حفظ آرامش و امنيت بازي‌‌هاي سالم و دور از خطر براي دانش‌‌آموزان برگزار مي‌‌شود. واگذاري مسئوليت به دانش‌‌آموزان بزرگتر «ارشد»، پرورش حس مشارکت در آن‌‌ها، ايجاد روابط دوستي و مهرباني و مسئوليت‌‌پذيري ميان دانش‌‌آموزان از جمله برنامه‌‌هاي واحد تهرانپارس در سال تحصيلي جاري با هدف آموزش مهارت‌‌هاي انضباطي به بچه‌‌ها است.