اخبار مدرسه

به عوامل پیشرفت دانش آموزان توجه ویژه ای داریم

تاریخ انتشار : 1396/12/28

«سمانه قنبري» مشاور آموزشی پیش دبستان و دبستان علامه طباطبایی - واحد تهرانپارس از رویکردهای آموزشی و مشاوره ای این واحد می گوید.

در پيش دبستان و دبستان علامه طباطبايي - واحد تهرانپارس، مشاوران به صورت اختصاصي با هر دانش‌‌‌آموز ارتباط آموزشي نزديکي دارند و براي پيشرفت او برنامه‌‌‌ريزي مي‌‌‌کنند. اولياء دانش‌‌‌آموزان نيز به طور مستمر در ارتباط با مشاوران هستند. سمانه قنبري يکي از مشاوران واحد تهرانپارس درباره اهميت مشاوره به دانش‌‌‌آموزان پيش دبستان و دبستان علامه طباطبايي - واحد تهرانپارس مي‌‌‌گويد: «در سنين پايين اهميت مشاوره به دانش‌‌‌آموزان دوچندان است. شخصيت هر فرد از کودکي شکل مي‌‌‌گيرد و اگر در اين سن پايه‌‌‌هاي آن درست گذاشته شود فرد در بزرگسالي شخصيتي مثبت و خوب خواهد داشت. اينکه هر فرد چطور فکر و زندگي کند بايد از کودکي به او آموزش داده شود.»

قنبري با اشاره به شرايط ويژه واحد تهرانپارس مي‌‌‌افزايد: «دبستان علامه طباطبايي واحد تهرانپارس شرايطي را فراهم کرده است که دانش‌‌‌آموزان بتوانند مهارت‌‌‌هاي زندگي را به خوبي آموزش ببينند. اين مهارت‌‌‌ها به صورت پايه‌‌‌اي براي آن‌ها گفته مي‌‌‌شود. اين کار با کمک کتاب، فيلم، گفتگو و نقاشي انجام مي‌‌‌شود. اين آموزش‌‌‌ها متفاوت از کلاس‌‌‌هاي معمول درسي است و به نحوي اداره مي‌‌‌شود که بچه‌‌‌ها اشتياق و شور و شوق فراواني به آن داشته باشند و به آن‌ها خوش بگذرد.»

او در ادامه به بيان جزييات مشاوره‌‌‌ها براي پايه‌‌‌هاي مختلف مي‌‌‌پردازد: «در پيش دبستان و دبستان علامه طباطبايي - واحد تهرانپارس روش مشاوره با دانش‌‌‌آموزان در هر موضوع و براي هر پايه متفاوت است. مثلا براي پايه‌‌‌هاي اول تا چهارم روش‌‌‌هاي گفتگو در قالب داستان و بازي مطرح مي شود و براي پايه‌‌‌هاي بالاتر روش‌‌‌هاي تن‌آرامي، تنفس و صحبت‌‌‌کردن با بچه‌‌‌ها را کار مي‌‌‌کنيم. با بالاتر رفتن سن دانش‌‌‌آموزان، بحث مديريت احساسات هم اهميت ويژه‌‌‌اي پيدا مي‌‌‌کند.»

قنبري معتقد است بايد کاري کرد که دانش‌‌‌آموزان خود را بهتر بشناسند: «با دانش‌‌‌آموزان درباره کارهاي خوب و ترک عادت‌‌‌هاي بد صحبت مي‌‌‌کنيم. گام نخست براي اين کار کمک به آن‌ها براي شناخت خود و نقاط قوت و ضعف شخصيتي است. دانش‌‌‌آموزان با فکر کردن از خود شناخت بهتري دست پيدا کرده و مي‌توانند پذيراي پيشنهادات درباره رفتارهاي خوب باشند.»

«سمانه قنبري» با اشاره به اينکه واحد تهرانپارس بهترين شرايط را براي آموزش دانش‌‌‌آموزان فراهم کرده است توضيح مي‌‌‌دهد: «پيش‌دبستان و دبستان علامه طباطبايي - واحد تهرانپارس به عواملي که براي رشد علمي و تربيتي دانش‌آموزان مهم است توجه ويژه‌‌‌اي دارد. در اين مدرسه به مشاوران وقت کافي داده مي‌‌‌شود تا سر کلاس‌‌‌ها حاضر شوند و براي دانش‌‌‌آموزان صحبت کنند. چنين رويکردي باعث مي‌‌‌شود مشاوران برنامه‌‌‌ريزي دقيق‌‌‌تري انجام دهند و فرصت کافي براي تمرکز بر کارها پيدا کنند. اين روش در نهايت خلاقيت مشاور را بالابرده و نتايج بهتري براي دانش‌‌‌آموزان به همراه دارد.»