آموزش با متدهای جدید

دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی – واحد گلستان در منطقه 22 تهران واقع شده است. در این مدرسه با متدهای مدیریتی، آموزشی و ارزیابی جدیدی آشنا می‌شوید. سیستم «یادگیری معکوس» و سیستم «نظام آراستگی و ارزیابی براساس ملاک‌های تعریف شده برای هر فرد» از آن جمله است. واحد گلستان با تشکیل شورای راهبردی تلاش می‌کند تا در دو سال آینده به اولین مرکز آموزشی برنده جایزه مدیریت تعالی تبدیل شود.

آراستگی در ظاهر و در فرایندها

واحد گلستان از اولین مجموعه‌های آموزشی است که از نظام آراستگی 5S بهره می برد. این سیستم در 5 مرحله تفکیک، ترتیب، تمیزی، تداوم و تعلیم باعث صرفه جویی در هزینه‌ها، زیباسازی محیط مدرسه، افزایش ایمنی محیطی، رضایت شغلی برای کارکنان و پذیرش اجتماعی می‌شود. سال گذشته ایجاد نظم در مسائل فیزیکی در دستور کار واحد گلستان قرار داشت. در سال جاری روندها و رویه‌ها نیز از نظام آراستگی بهره می‌برند.

 

وقتی کلاس درس به خانه منتقل می‌شود

بیش از 70 روش تدریس تجربه شده موفق و مناسب در سیستم آموزشی در دنیا تعریف شده که جدیدترین آنها سیستم «یادگیری معکوس» است. در این سیستم کلاس درس به خانه می‌آید، مراحل یادگیری از قبل توسط معلم مشخص می‌شود و مطالب درسی مدنظر را با استفاده از تدریس معلم در فایل ویدیویی فرا می‌گیرد. در این سیستم آموزشی کلاس درس محلی است برای سامان دهی آموزه‌هایی که دانش‌آموزان در خانه فرا گرفته‌اند، همینطور رفع اشکال و دریافت پاسخ سوالاتشان.

 

پرورش دانش‌آموزان مسئولیت پذیر و خلاق

کلاس‌های متنوع فرهنگی و هنری تحت نام کانون هنر در واحد گلستان برگزار می‌شود. این کلاس‌ها در همه مدارس علامه طباطبایی برگزار شده و دانش‌آموزان سرفصل‌های هنری یکسان مانند هنرهای تجسمی، خوشنویسی، سرود همگانی و نمایش را آموزش می‌بینند. این مدرسه در موضوعات تربیتی نیز به دنبال آن است که دانش‌آموزانی مسئولیت پذیرتر تربیت کند. با توجه به تجربیان سال گذشته مسئولیت بیشتری در اردوها به دانش‌آموزان داده خواهد شد. در واحد گلستان و در ایام یلدا همه ساله جشن «انوار الهی در خانواده من» برای ارج گذاری به جایگاه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با مشارکت دانش‌آموزان برگزار می‌شود. مطالب زیست محیطی هم امسال بیشتر از قبل مد نظر مسئولان این واحد است و تفکیک زباله از کاغذ به عنوان یک کالای ارزشمند، قدم اول در این مسیر است.