روش‌های نوین آموزش در بستر فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی

دبيرستان دوره اول علامه‌طباطبايی – واحد گلستان در منطقه 22 شهر تهران قرار دارد. 180 دانش‌آموز در 6 کلاس 30 نفره، در اين مدرسه تحصيل می‌‎کنند. ماموریتی که واحد گلستان برای خود تعریف کرده است عبارتست از استعدادیابی و تعلیم و تربیت شهروند سالم، بانشاط، یادگیرنده، خودشکوفا، مسولیت‌پذیر، توان‌مند، وفادار، شکرگزار و متعالی با رعایت اصل تفاوت‌های فردی از طریق هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی با توجه به اسناد بالا دستی و به‌کارگیری نیروی انسانی متخصص به منظور ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان.

سیستم یادگیری معکوس، توجه به آموزه‌های دینی در تربیت دانش‌آموزان و برگزاری کلاس‌های متنوع در رشته‌های پژوهشی، فرهنگی و هنری از برنامه‌های این مدرسه برای تربیت تمدن‌سازان آینده است. در ادامه به تفصیل با سیستم‌های آموزشی، فرهنگی و ارزش‌های سازمانی دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی – واحد گلستان آشنا می‌شوید.

 

 

سيستم آموزشي و فعاليت‌هاي فرهنگي، پژوهشي مدرسه

سیستم آموزش هر مدرسه بايد هم‌راستا با تحقق روياها و آرزوهای دانش‌آموزان باشد. دبيرستان دوره اول علامه‌طباطبايي- واحد گلستان با به کارگيری سيستم‌های آموزشی جديد بر آن است تا توانمندی‌های دانش‌آموزان را در راستای تحقق اهدافشان در مسير رشد و تعالی، هدايت کند. به منظور نیل به این مقصود، «سيستم آموزشی يادگيری معکوس» از سال گذشته در واحد گلستان اجرايی شده‌ است.

 

سيستم «يادگيری معکوس» چيست؟

در سيستم «یادگیری معکوس» که جدید ترین سیستم آموزشی در دنیا است، کلاس درس به خانه می‌آيد. مراحل يادگيری از قبل توسط معلم مشخص می‌شود و مطالب به صورت ضبط شده در اختيار دانش‌آموز قرار می‌گيرد. هر دانش آموز مبحث درسی مدنظر را با استفاده از تدريس معلم در فايل ويدئويی فرا می‌گيرد. در اين سيستم آموزشی، کلاس درس محلی است برای سامان‌دهی به آموزه‌های دانش‌آموزان، رفع اشکال و دريافت پاسخ سوالاتشان. سيستم آموزشی «يادگيری معکوس» سال گذشته در دروس رياضی و علوم اجرايی شد. این سیستم امسال به تمامی پایه‌ها و دروس دیگر نیز تسری یافته است.

 

برنامه‌های پژوهشی در کنار آموزش

علاوه بر تدريس نوين دروس مصوب وزارت آموزش و پرورش، برنامه‌های پژوهشی، فرهنگی و ورزشی در اين واحد آموزشی مورد توجه ويژه است. در زنگ پژوهش، دانش‌آموزان با رشته‌های «نانو»، «رباتيک»، «هوا فضا» و «نجوم» آشنا می‌شوند. اين رشته‌ها در کلاس‌های پايگاه تابستاني به دانش‌آموزان معرفی می‌شود و با توجه به استعداد، ابراز علاقه‌مندی خودشان و در نهايت با تشخيص مربی مربوطه، در يکی از رشته‌ها ثبت نام می‌کنند و در دوره سه‌سال تحصيل در آن رشته‌ی پژوهشي مطالعه و تحقیق می‌کنند.

 

دانش‌آموزان رتبه دار جهانی

کلاس‌های پژوهش عرصه‌ای را برای گلستانی‌ها فراهم آورده تا نام ایران را در جهان پرآوازه کنند. تيم رباتيک دانش‌آموزی واحد گلستان، در سال ۲۰۱۶ در مسابقات جهانی رباتيک که در کشور آلمان برگزار شد، در بخش ارائه فنی ليگ امداد فضای مشترک، رتبه اول جهان را کسب کردند و در سال ۲۰۱۷ در ژاپن نیز موفقیت ارزش‌مند دیگری به دست آوردند. دانش‌آموزان اين واحد همچنين در مسابقات جهانی ریاضی IMC تايلند در سال تحصيلی 1395-1394 به مدال نقره دست يافتند. گلستانی ها موفقيت‌های مختلفی در المپیاد ریاضی  WMTC، رباتيک ايران اپن، جشنواره خوارزمی، سلام کاپ و ... نیز کسب کرده‌اند.

 

کسب مهارت‌های فرهنگی و هنری و ورزشی

کانون فرهنگی، هنری مدرسه از برنامه‌های فعال هفتگی است تا دانش‌آموزان علاوه بر شناخت استعدادهای فرهنگی، هنری خود، مهارت‌هايشان را ارتقاء دهند. برگزاری کلاس‌های قرائت و حفظ قرآن کريم، خط، سرود، تواشیح، تئاتر، تولید و تدوین فیلم، امداد و نجات، آشپزی، هنرهای دستی و نیز عروسک‌سازی و نمایش عروسکی از جمله رشته‌های کانون فرهنگی و هنری واحد گلستان است. در بخش ورزشی نيز مربيان واحد گلستان اهتمام ويژه‌ای به استعداديابی دارند. در اين بخش دانش‌آموزان با توجه به علائق خود در يکی از رشته‌های فوتسال، واليبال، بسکتبال و تنيس روی ميز به طور تخصصی آموزش می‌بينند. سیستم نمره دهی در درس ورزش بدین صورت است که هر دانش آموز با توجه به وضعیت ابتدایی خودش مورد ارزیابی قرار می گیرد. وضعیت آمادگی جسمانی دانش آموزان در تابستان مورد ارزیابی قرار گرفته و با توجه به آن، اهدافی برای هر فرد مشخص می شود تا با تمرین در زنگ های ورزش و در خانه، آمادگی جسمانی خود را ارتقا دهد.

 

توجه خاص به آموزش زبان دوم

آموزش زبان دوم در واحدهای مختلف مجتمع علامه‌طباطبايی به صورت هماهنگ و با روش ترمی انجام می‌شود. دانش‌آموزان با برگزاری آزمون کتبی و مصاحبه حضوری، سطح‌بندی می‌شوند. زبان انگليسی با کتاب و روش “تاپ ناچ” براي علامه‌ای‌ها تدريس می‌شود. دانش‌آموزان در هر سال تحصيلی سه ترم و در مجموع سه سال دبيرستان دوره اول، 9 ترم را می‌گذرانند. انتظار می‌رود پس از اتمام اين دوره دانش‌آموزان بتوانند آزمون‌های بين‌المللی KET یا  PET را با موفقیت پشت سر بگذرانند و مدرک بین المللی دریافت کنند.

 

 

رویکردهای فرهنگی و تربیتی دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی - واحد گلستان

رویکردهای فرهنگی و تربیتی دبیرستان علامه طباطبایی بر اساس سند تحویل بنیادین با توجه مستمر به منویات و رهنمود های امام راحل و مقام معظم رهبری به شرح ذیل است:

 • تربیت اعتقادی
 • تربیت اخلاقی
 • تربیت عبادی

هدف دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی – واحد گلستان، تربیت دینی، تقویت مسئولیت‌پذیری و روحیه اجتماعی، پرورش انسان های موثر و توان‌مند، اخلاقی، معتقد و عبد صالح برای ارتقاء سلامت و مصون شدن دانش‌آموزان و فرزندان جامعه در برابر تهاجم فرهنگی و سایر فرهنگ‌های ضد دینی است.

برای محقق شدن این امر سه برنامه آموزشی برپایه مشارکت فعال و اثر بخش و صمیمی با دانش‌آموزان به صورت فردی و جمعی و همکاری فراگیر با تکیه برتشکل‌های دانش‌آموزی مدرسه، برنامه‌ریزی و در دستور کار قرار گرفته است.

 • اهتمام به اعتلای فعالیت‌های قرآنی
 • اهتمام به برگزاری نماز جماعت و آموزش نماز
 • آموزش اصول اعتقادی

برنامه‌های قرآنی که جهت انس بیشتر دانش‌آموزان با این کتاب آسمانی ترتیب داده شده، به شرح زیر است.

 • تقویت اصول اعتقادی و رفع شبهات با برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی و جلساتی تحت عنوان حلقه‌های معرفت در مدرسه و اردوهای درون استانی و برون استانی
 • دعوت از کارشناسان مذهبی و دینی جهت سخنرانی
 • اجرای مسابقات در مناسبت‌های میلاد و شهادت ائمه معصومین
 • برگزاری جشنواره‌های مختلف و متعدد به مناسبت‌های ملی و مذهبی با مشارکت دانش‌آموزان

 

رویکردهای مدیریتی و ارزش‌های سازمانی واحد گلستان

دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی – واحد گلستان به عنوان یک مجموعه پویا از نظام آراستگی 5S  استفاده می کند.5S  سیستمی برای بهسازی و آراستگی و آراستگی محیط است. 5 مرحله نظام آراستگی عبارتست از ساماندهی، نظم و ترتیب، نظافت، استانداردسازی و انضباط. واحد گلستان با تکیه بر نظام آراستگی، به دنبال محقق شدن رویکردهای زیر در مدرسه است.

 • بهره‌وری و حرکت به سمت تعالی
 • پای‌بندی به ارزش‌های دینی و اصول حرفه‌ای کار شامل وفاداری، وجدان کاری، تعهد سازمانی، مسولیت‌پذیری، صداقت، رعایت انصاف و عدالت، انتقادپذیری، پشت‌کار، آراستگی، نقدپذیری و ...
 • برنامه‌محوری (برنامه‌ریزی و اقدام بر مبنای آن به منظور دست‌یابی به نتایج هدف‌گذاری شده).
 • خلاقیت، نوآوری و دانش‌محوری
 • انضباط سازمانی و رعایت نظم در امور
 • وطن‌دوستی و افتخار به ارزش‌های اصیل ایرانی و اسلامی 
 • اصل تکریم ذی‌نفعان و پاسخ‌گویی مناسب و به موقع
 • شفافیت و گردش آزاد اطلاعات با رعایت حریم شخصی 
 • مشارکت‌محوری