مدرسه‌ای برای شناخت استعدادها

دانش‌آموزان دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي - واحد فرمانيه در دوره سه ساله تحصيل‌شان در بيش از 50 برنامه، مراسم و اردو شرکت مي‌کنند. علامه‌اي‌هاي فرمانيه به‌گونه‌اي آموزش مي‌بينند که با ورود به مقطع متوسطه دوم، مي‌دانند که از تحصيل و شغل آينده‌شان چه مي‌خواهند. اين، يکي از اولويت‌هاي واحد فرمانيه است.

کارِگروهي حرف اول را ميزند

هر پايه تحصيلي، توسط کارگروهي سه نفره متشکل از مسئول انضباطي، مسئول فرهنگي و مسئول آموزشي اداره مي‌شود. در واحد فرمانيه، برنامه‌ريزي‌ها و تصميم‌گيري‌هاي مربوط به هر پايه تحصيلي، در جلسات منظم هفتگي، با هم‌فکري و با نيازسنجي در هر دو بخش آموزشي، فرهنگي و تربيتي صورت مي‌گيرد. در اين واحد آموزشي، کارِگروهي و هم‌فکري در انجام همه مراحل فعاليت‌ها مشهود است.

نظام آموزشي سه مرحله‌اي در واحد فرمانيه

گروه‌بندي هر کلاس در ابتداي سال تحصيلي انجام مي‌گيرد و دانش‌آموزان مطالعه درس‌ها، انجام تکليف‌ها و رفع اشکال را به صورت گروهي انجام مي‌دهند. اين اولين مرحله از رفع اشکالات درسي است که در يک نظام سه مرحله‌اي انجام مي‌پذيرد. مرحله دوم رجوع به «کمک‌مشاور» است. کمک‌مشاور دانش‌آموزي است که در آخرين امتحانات بهترين نمره را کسب کرده است. او در حد توانش، اشکالات احتمالي ديگر دانش‌آموزان را رفع مي‌کند. آخرين مرحله رفع اشکال، رجوع به معلم کلاس است. برنامه‌ريزي روزانه مدرسه با در نظر گرفتن انگيزه دانش‌آموزان براي دروس مختلف، به صورت متعادل انجام مي‌شود.

یاوران فرهنگي، تمرين مسئوليت پذيري

فعاليت‌هاي جاري مدرسه در همه زمينه‌ها به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده که نقش دانش‌آموزان در انجام آن‌ها به حداکثر برسد. به آن‌ها اين فرصت داده مي‌شود که تحت عناوين گوناگون مسئوليت‌پذيري را تمرين کنند. «ياوران فرهنگي» يکي از اين فرصت‌ها است تا دانش‌آموزان در برنامه‌هاي مختلف فرهنگي مدرسه مشارکت کرده و مسئوليت‌هاي اجرايي قبول کنند.

فرصتي براي شناخت استعدادهاي مختلف

در دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي- واحد فرمانيه فرصت‌هاي يادگيري در بخش‌هاي مختلف به دانش‌آموزان ارائه مي‌شود. کلاس‌هاي «کانون هنر» در زمينه‌هاي تجسمي، خوشنويسي، سرود همگاني و نمايش، کلاس‌هاي ورزشي در رشته‌هاي فوتسال، واليبال، بسکتبال، تنيس روي ميز و کلاس‌هاي پژوهشي در زمينه‌هاي رباتيک، نجوم، هوافضا و نانو با همين رويکرد برگزار مي‌شود. دانش‌آموزان در اين کلاس‌ها مهارت ياد مي‌گيرند، تجربه کسب مي‌کنند، رقابت مي‌کنند و در نهايت استعدادهايشان را مي‌شناسند.