پیش‌دبستان و دبستان علامه طباطبایی - واحد نیاوران، مدرسه زندگی

* نیاورانیها چگونه مهارتهای رفتاری را میآموزند؟

پيش‌دبستان و دبستان علامه طباطبايي - واحد نياوران، مدرسه زندگي است. بچه‌ها در اين مدرسه توانايي انجام رفتارهاي سازگارانه و مثبت را ياد مي‌گيرند، به گونه‌اي که بتوانند بهتر با مشکلات و دشواري‌هاي زندگي روزمره خود کنار بيايند، مسئوليت‌هاي اجتماعي و شخصي را بپذيرند و توانمندي‌هايشان را بروز دهند. آموزش مهارت‌هاي زندگي باعث ارتقاي بهداشت رواني افراد جامعه، غناي روابط انساني، افزايش سلامت و رفتارهاي سالم در سطح جامعه مي‌شود.

زنگ‌هاي تفريح هم کلاس درس است

هيچ زنگ تفريحي در واحد نياوران نيست که بچه‌ها در آن بازي نکنند. بازي‌هايي هدفمند که از قبل برنامه‌ريزي شده و براي تقويت يکي از قواي جسمي و يا روحي طراحي شده است. بازي‌هايي مانند طناب‌کشي و يا بازي‌هاي رياضي. در مدرسه نياوران زنگ‌هاي تفريح هم به نوعي کلاس درس بدل مي‌شود.

کودکان پژوهشگري را ميآموزند

پژوهش يکي از رشته‌هايي است که در مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي با جديت دنبال مي‌شود. در اين بخش بچه‌ها از بين دو رشته کشاورزي و مهندسي يکي را انتخاب و در طول سال تحصيلي يک پروژه را تکميل مي‌کنند. به عنوان مثال در بخش کشاورزي، هر دانش آموز قطعه کوچکي زمين در اختيار دارد که با آموزش‌هاي مربي، آن را بدل به يک مزرعه با چند محصول متفاوت مي‌کند.

بي تفاوتي ممنوع!

دانش‌آموزان علامه‌اي از کودکي ياد مي‌گيرند که نسبت به مسائل روز جامعه بي‌تفاوت نباشند. در روزهاي وقوع زلزله کرمانشاه، علامه‌اي‌هاي کوچک کمک‌هاي خود را به مدرسه آوردند تا براي زلزله‌زده‌ها ارسال شود. همچنين هنگام وقوع حادثه پلاسکو دانش‌آموزان به ايستگاه آتش‌نشاني رفتند و از آتش‌نشانان دلجويي کردند. اين قبيل کارها جزئي از مهارت‌هاي زندگي است که به صورت عملي به دانش‌آموزان آموزش داده مي‌شود.

 

آمادگي براي آزمون ورودي از سال چهارم

شروع آمادگي براي آزمون‌هاي مدارس برتر تهران از جمله دبيرستان‌هاي دوره اول علامه طباطبايي از سال چهارم و با شيبي ملايم آغاز مي‌شود. دانش‌آموزان در طول سه سال به تدريج با سوالات آزمون‌هاي ورودي و نحوه تست‌زني آشنا مي‌شوند. علامه‌اي‌ها در اين سه سال به گونه‌اي آموزش مي‌بينند که مي‌توانند در آزمون ورودي بهترين مدارس تهران به راحتي قبول شوند.

فبک چيست؟

فلسفه براي کودکان يک برنامه درسي است که طي آن کودکان براي رسيدن به پاسخ سوالات و کنجکاوي‌هايشان به طور دسته‌جمعي جستجو و کندوکاو مي‌کنند. اين جستجو در بعد فردي سبب خردمندي و تفکر تاملي و در بعد اجتماعي سبب رشد ارزش‌هاي اخلاقي و تقويت تفکر مراقبتي مي‌شود. کلاس‌های فبک بر سه اصل تفکر نقاد، تفکر خلاق و تفکر مراقبتي استوار است. کودکان در کلاس‌هاي فلسفه دور هم مي‌نشينند و به داستان‌هايي گوش مي‌دهند که هدف آن تقويت استدلال و روحيه پرسشگري است.