بازی، لگو، بازی، فبک

پيش‌دبستان و دبستان علامه طباطبايي - واحد نياوران، «مدرسه زندگي» است. بچه‌ها در اين مدرسه مهارت انجام رفتارهاي سازگارانه و مثبت را ياد مي‌گيرند، به گونه‌اي که بتوانند بهتر با مشکلات و دشواري‌هاي زندگي روزمره کنار بيايند، مسئوليت‌هاي اجتماعي و شخصي را بپذيرند و توانمندي‌‌هايشان را بروز دهند.

زنگهاي تفريح هم کلاس درس است

هيچ زنگ تفريحي در واحد نياوران نيست که بچه‌ها در آن بازي نکنند. بازي‌هايي هدفمند، که از قبل برنامه‌ريزي شده و براي تقويت يکي از قواي جسمي و يا روحي طراحي شده است. بازي‌هايي مانند طناب‌کشي و يا بازي‌هاي رياضي. در مدرسه نياوران، زنگ‌هاي تفريح هم به نوعي کلاس درس بدل مي‌شود.

کودکان پژوهشگري را ميآموزند

در بخش پژوهش واحد نياوران، بچه‌ها از بين دو رشته کشاورزي و مهندسي يکي را انتخاب و در طول سال تحصيلي يک پروژه را تکميل مي‌کنند. به عنوان مثال، در بخش کشاورزي، هر دانش آموز قطعه کوچکي زمين در اختيار دارد که با آموزش‌هاي مربي، آن را به يک مزرعه با چند محصول متفاوت تبديل مي‌کند. دانش‌آموزان علامه‌اي از کودکي ياد مي‌گيرند که نسبت به مسائل روز جامعه بي‌تفاوت نباشند. در مناسبت‌هاي مختلف برنامه‌هاي آموزنده و آگاهي‌بخش براي دانش‌آموزان اجرا مي‌شود.

اسباب بازي لِگو به کمک آموزش ميآيد

برنامه‌اي که در سال جاري به سيستم آموزشي دبستان‌هاي علامه طباطبايي اضافه شده، کلاس لگو است. موسسه Lego Education که تنها نماينده بنياد لگو در ايران است، مسئوليت برگزاري اين کلاس‌ها را بر عهده دارد. دانش‌آموزان از کودکي با اسباب بازي لگو بازي مي‌کنند و دوستش دارند، به همين دليل، زنگ لگو يکي از جذاب‌ترين کلاس‌ها در واحد نياوران است. آنها در اين کلاس با موضوع خلاقيت به صورت حرفه‌اي و برنامه‌ريزي شده رو‌به‌رو مي‌شوند.

 فبک چيست؟

فلسفه براي کودکان يک برنامه درسي است که طي آن کودکان براي رسيدن به پاسخ سوالاتشان به طور دسته‌جمعي جستجو مي‌کنند. اين جستجو در بعد فردي سبب خردمندي و تفکر تاملي و در بعد اجتماعي سبب رشد ارزش‌هاي اخلاقي مي‌شود. کلاس‌هاي فبک بر سه اصل تفکر نقاد، تفکر خلاق و تفکر مراقبتي استوار است.کودکان در کلاس‌هاي فلسفه به داستان‌هايي بسيار ساده گوش مي‌دهند که هدف آن تقويت استدلال و روحيه پرسشگري است. دانش‌آموزان واحد نياوران با شرکت در اين کلاس‌ها استدلال‌گر مي‌شوند و براي هر کاري که انجام مي‌دهند، دليل دارند. آنها ياد مي‌گيرند که  مسئوليت انتخاب‎هاي خود را بپذيرند.