آشنایی با مدرسه

تحصیل دختران علامه‌ای در مدرسهای استاندارد و زیبا

پیش دبستان و دبستان دخترانه - واحد تهرانپارس

* معرفی پيشدبستان و دبستان دخترانه علامه طباطبايي- واحد تهرانپارس

مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي با «ربع قرن» سابقه آموزشي، «پيش‌دبستان و دبستان دخترانه علامه طباطبايي» را با هدف کشف استعدادهاي دختران ايران اسلامي و بسترسازي براي شکوفايي آنان بر مبناي سند تحول آموزش ‌و پرورش کشور، در بهار سال 1396 تاسيس کرد. پيش دبستان و دبستان دخترانه علامه طباطبايي- واحد تهرانپارس، در اين مدت سعي کرده تا با آماده‌‌‌سازي و مهيا کردن فضايي متناسب با سن دانش‌‌‌آموزان، بستري امن همراه با آرامش جهت رشد، بالندگي، آموزش و پرورش آن‌ها ايجاد کند.

واحد تهرانپارس بنا دارد کودکاني تربيت کند تا معناي کارگروهي و تکيه بر هويت خود را درک ‌کنند، براي دستيابي به آرمان‌هايشان تلاش ‌کنند، پشتکار به خرج ‌دهند و در اين مسير از همراهي معلمان و مربيانشان بهره‌مند ‌شوند. اين همه در مدرسه‌اي اتفاق مي‌افتد که محيطي با نشاط، شاداب و متناسب با سن دانش‌آموزان دبستاني آماده کرده باشد.

تحصيل در فضاي آموزشي استاندارد

فضاي داخلي کلاس‌‌‌ها و حياط پيش دبستان و دبستان علامه طباطبايي واحد تهرانپارس توسط متخصصان طراحي شده و تمام الزامات ايمني در طراحي آن رعايت شده است. امکانات فيزيکي مانند صندلي‌‌‌ها و نيمکت‌‌‌هاي کلاس‌‌‌ها و سالن غذاخوري متناسب با جثه کودکان انتخاب شده‌‌‌اند و قابل شستشو هستند. در هر طبقه از واحد تهرانپارس ويديو پروژکتور تعبيه شده که براي تثبيت يادگيري دانش‌‌‌آموزان استفاده مي‌‌‌شود.

آزمايشگاه علوم با بهره‌‌‌گيري از تجهيزات و وسائل لازم، فضايي را فراهم کرده است که در آن دانش‌‌‌آموزان مي‌‌‌توانند آموخته‌‌‌هاي تئوري خود را تجربه کنند و با کمک مربي خود آزمايش‌‌‌هاي مختلف انجام دهند.

کف و ديوار سالن ورزشي دبستان، با فوم‌هاي رنگي ايمن و استاندارد پوشيده شده است. دانش‌‌‌آموزان در زنگ ورزش با استفاده از وسايل متنوع ورزشي شامل حلقه، مانع، ميني توپ واليبال و بسکتبال، راکت‌‌‌هاي تنيس روي ميز، بدمينتون و... ساعات پرجنب و جوش و شادي را سپري مي‌‌‌کنند. در اين واحد پايه‌‌‌هاي پنجم و ششم شنبه‌‌‌ها در زنگ ورزش به سالن ورزشي خارج از مدرسه مي‌‌‌روند. در آن‌‌‌جا مربيان ورزشي برنامه‌‌‌هاي متنوعي براي سلامتي و شادابي دانش‌‌‌آموزان اجرا مي‌‌‌کنند.

تامل‌‌‌محوري به جاي حافظه‌‌‌مداري

يکي از اهداف آموزشي دبستان دخترانه علامه طباطبايي- واحد تهرانپارس، اين است که مهارت‌هاي دختران دانش‌آموز را براي بهتر فکر کردن افزايش دهد و تامل‌‌‌محوري را جايگزين حافظه‌مداري کند. دختران علامه‌اي بايد پرسشگري را تمرين کنند، از درستي و نادرستي تفکراتشان مطمئن شوند و در نهايت خود را مسئول افکار و اعمالشان بدانند. در اين راستا دبستان دخترانه علامه طباطبايي - واحد تهرانپارس برنامه‌‌‌هاي مدوني طراحي و اجرا کرده است. اين برنامه‌ها  متناسب با هرپايه تحصيلي ويژه دختران تدوين شده‌اند.

علامهايها چگونه ارزيابي مي‌‌‌شوند؟

دانش‌‌‌آموزان به عنوان يک شهروند در آينده مسئوليت‌هاي فردي و اجتماعي گوناگوني خواهند داشت. پس بايد مسئوليت‌‌‌پذيري، درک و کمک به ديگران از همين امروز به آن‌ها آموزش داده شود. دختران علامه‌اي در مدرسه با مفهوم تقسيم کار آشنا مي‌شوند و ياد مي‌گيرند که چه در مدرسه، چه در خانواده و چه در اجتماع داراي وظايف و تکاليفي هستند. دراين راستا دفترچه‌هاي مختلفي، در اختيار بچه‌ها قرار مي‌گيرد. آن‌ها با دفترچه «منِ بهترين» رفتارشان را کنترل مي‌کنند.

با دفترچه «منِ دانش‌آموز» فعاليت‌هاي آموزشي خود را ارزيابي کرده و با دفترچه «تقسيم کار» وظايفشان را در مدرسه و خانواده مرور مي‌‌کنند. دانش‌‌آموزان علامه‌اي دختران مسئوليت‌پذيري تربيت مي‌‌‌شوند، چه در مدرسه و در زمينه شکوفا شدن استعدادها و چه در روابط خانوادگي و اجتماعي.