آشنایی با مدرسه

واحد گلستان، برنامه محور با سیستم «آموزش معکوس»

دبیرستان پسرانه دوره اول - واحد گلستان

دبيرستان دوره اول علامه طباطبايي - واحد گلستان، در منطقه 22 تهران واقع شده است. در اين مدرسه با متدهاي مديريتي، آموزشي و ارزيابي جديدي آشنا مي‌شويد. سيستم «يادگيري معکوس» و سيستم «نظام آراستگي و ارزيابي بر اساس ملاک‌هاي تعريف شده براي هر فرد» از آن جمله است. واحد گلستان با تشکيل شوراي راهبردي، تلاش مي‌کند تا در دو سال آينده به اولين مرکز آموزشي برنده جايزه تعالي مديريت تبديل شود.

آراستگي در ظاهر و در فرآيندها

واحد گلستان از اولين مجموعه‌هاي آموزشي است که از نظام آراستگي 5s بهره مي برد. اين سيستم در پنج مرحله تفکيک، ترتيب، تميزي، تداوم و تعليم، باعث صرفه جويي در هزينه‌ها، زيباسازي محيط مدرسه، افزايش ايمني محيطي، رضايت شغلي براي کارکنان و پذيرش اجتماعي مي‌شود. سال گذشته ايجاد نظم در مسائل فيزيکي در دستور کار واحد گلستان قرار داشت. در سال جاري روندها و رويه‌ها نيز از نظام آراستگي بهره مي‌برند.

وقتي کلاس درس به خانه منتقل ميشود

بيش از 70 روش تدريس تجربه شده موفق و مناسب در سيستم آموزشي در دنيا تعريف شده که جديدترين آن‌ها سيستم «يادگيري معکوس» است. در اين سيستم کلاس درس به خانه مي‌آيد، مراحل يادگيري از قبل توسط معلم مشخص مي‌شود و مطالب درسي به صورت ضبط شده در اختيار دانش‌آموز قرار مي‌گيرد. هر دانش آموز مبحث درسي مدنظر را با استفاده از تدريس معلم در فايل ويدئويي فرا مي‌گيرد. در اين سيستم آموزشي، کلاس درس محلي است براي سامان‌دهي آموزه‌هايي که دانش‌آموزان در خانه فرا گرفته‌اند. همينطور رفع اشکال و دريافت پاسخ سوالاتشان.

 پرورش دانشآموزان مسئوليت پذير و خلاق

کلاس‌هاي متنوع فرهنگي و هنري تحت نام «کانون هنر» در واحد گلستان برگزار مي‌شود. اين کلاس‌ها در همه مدارس علامه طباطبايي برگزار شده و دانش‌آموزان سرفصل‌هاي هنري يکسان مانند هنرهاي تجسمي، خوشنويسي، سرود همگاني و نمايش را آموزش مي‌بينند. اين مدرسه در موضوعات تربيتي نيز به دنبال آن است که دانش‌آموزان را مسئوليت‌پذيرتر تربيت کند. با توجه به تجربه‌هاي سال گذشته مسئوليت‌هاي بيشتري در اردوها به دانش‌آموزان داده خواهد شد. در واحد گلستان و در ايام «يلدا» همه ساله جشن انوار الهي براي ارج‌گذاري به جايگاه «پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها» با مشارکت دانش‌آموزان برگزار مي‌شود. مطالب زيست‌‎محيطي هم امسال بيشتر از قبل مد نظر مسئولان اين واحد است و تفکيک کاغذ از زباله به عنوان يک کالاي ارزشمند، قدم اول در اين مسير است.

اگر در سامانه آموزشی مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه طباطبایی ثبت نام نکرده اید لطفا از طریق آیکون «ثبت نام در سامانه آموزشی» فرم مورد نظر را تکمیل و ارسال نمایید.