شورای عالی تربیت بدنی و بهداشت

برگزاری المپياد بزرگ ورزشی دانش‌آموزی

شورای عالی تربیت بدنی و بهداشت

با وظايف و اختيارات شورای عالی تربيت بدنی و بهداشت مجتمع علامه طباطبايی آشنا شويد

توجه به ورزش جزء اولويت‌های مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه‌طباطبايی است. مسئولين مجتمع، ورزش را بخش عملی تعليم و تربيت می‌دانند که می‌تواند به بهداشت روانی دانش‌آموزان کمک کند. به همين منظور، «شورای عالی تربيت بدنی و بهداشت» مجتمع علامه‌طباطبايی با حضور متخصصان اين حوزه براي سياستگذاری اصولی و اجرای برنامه‌های ورزشی تشکيل شده‌است. ترسيم خط مشی‌های ورزشی مجتمع و برنامه‌ريزی برای تحقق عملی آن، بالا بردن روحيه و نشاط دانش‌آموز از طريق ترويج فعاليت‌های ورزشی، توجه ورزش‌های عمومی و همگانی، استعداديابی در ورزش‌های تخصصی، برگزاری مسابقات ورزشی و اجرای برنامه‌هايی براي توجه به بهداشت دانش‌آموزان از جمله وظايف «شورای عالی تربيت بدنی و بهداشت» مجتمع علامه‌طباطبايی است.

مربيان ملي و داوران بينالمللي در المپياد

هر سال «المپياد ورزشي طليعه نور»، بعنوان يکي از بزرگترين المپيادهای ورزشی دانش‌آموزی کشور، با سياستگذاری و برنامه‌ريزی شورای عالي تربيت‌بدنی و بهداشت در سطح مدارس مجتمع علامه‌طباطبايی برگزار می‌شود. در سال 94-95 بيش از 700 نفر از دانش‌آموزان، در «المپياد ورزشی طليعه نور» شرکت کرده‌اند. اين المپياد در شش رشته فوتسال، شنا، بسکتبال، واليبال، تنيس روی‌ميز و شطرنج برگزار و در مراسمی رسمی از مدال آوران تقدير شد. اين رقابت‌ها در سالن‌های استاندارد ورزشی، نظير استخر قهرمانی آزادی و سالن فدارسيون هندبال و... برگزار شده‌است. داوران ملی و بين‌المللی رشته‌های مختلف نيز اين رقابت‌ها را قضاوت می‌کنند و در برخی رشته‌ها نظير تنيس روی ميز، مربيان تيم ملی از نزديک بر روند برگزاری مسابقات به منظور استعداديابی نظارت داشته‌اند. امسال نيز المپياد ورزشی (طليعه نور) از 24دی ماه آغاز شده‌است.

استعداديابی در المپياد ورزشی

انتخاب رشته مناسب نيمی از راه موفقيت ورزشی دانش‌آموزان مستعد است. بنابراين «شورای عالی تربيت بدنی و بهداشت» شناسايی توانايي‌های دانش‌آموزان در رشته‌های مختلف را مدنظر داشته تا زمينه لازم برای رشد استعدادها و سرمايه‌های ورزش قهرمانی کشور فراهم شود. از سوی ديگر توجه به زيرساخت‌های لازم براي تدارک محيط سالم ورزشی، اولويت اساسی اين مجتمع بوده تا دانش‌آموزان بتوانند با آسودگی، رشته ورزشی مورد علاقه خود را دنبال کنند. بر همين مبنا هر سال بهترين مربيان ورزشی در رشته‌های مختلف، دانش‌آموزان مدارس علامه طباطبايی را در مسير کشف استعدادهای خود راهنمايی می‌کنند. مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه‌طباطبايی يک سالن بزرگ ورزشی دارد. همزمان برای برگزاری مسابقات ورزشی دانش‌آموزان از ظرفيت سالن‌های فدراسيون‌های ورزشی کشور استفاده میکند. 

توجه به تغذيه و نظارت بر بوفهها

انجام فعاليت‌های ذهنی و جسمی دانش‌آموزان در مدرسه، نيازمند انرژی است که بايد با يک برنامه تغذيه کامل و غنی تامين شود. تامين انرژی و مواد لازم براي فعاليت‌های ذهنی دانش‌آموزان، علاوه بر اينکه سلامت جسم آن‌ها را تامين می‌کند به آنها کمک می‌کند تا از ساعات حضور در کلاس‌ها بهترين بهره را ببرند و بازدهی‌شان را به بالاترين حد ممکن برسانند.

«شورای عالی تربيت بدنی و بهداشت» در سطح کلان بر بهداشت بوفه مدارس، بهداشت فروشندگان بوفه و مواد غذايی موجود توجه دارد و از طريق تصويب ضوابط و مقررات تلاش میکند سلامت تغذيه دانش‌آموزان تضمين شود. مواد غذايي سالمی که از سوی کادری متعهد به تغذيه سالم، تهيه و توزيع می‌شود نگرانی والدين در مورد ميان وعده‌های فرزندانشان در مدرسه را تا حدود زيادی از بين برده‌است. از سوی ديگر با توجه به ساعت درسی دانش‌آموزان مدارس علامه‌طباطبايی، براي ناهار دانش‌آموزان نيز تدابير ويژه‌ای انديشيده شده است و بر همين مبنا هر‌روز با هماهنگی «مجموعه غذايي هفت و نيم»، ناهار دانش‌آموزان تامين می‌شود. بر اين اساس ذائقه غذايی تمامی دانش‌آموزان مورد توجه قرار گرفته و سعی شده‌است با تنوع غذايی و ارائه بهترين غذاها ساعت استراحت ظهرگاهی دانش‌آموزان با طعمی مقبول و غذايی سالم سپری شود.