شورای عالی تربیت بدنی و بهداشت

المپیاد ورزشی 900 نفری؛ زنگ‌های تخصصی ورزشی

شورای عالی تربیت بدنی و بهداشت

شورای عالی تربیت‌بدنی و بهداشت، یکی از بزرگترین المپیادهای ورزشی دانش‌آموزی کشور را برگزار می‌کند.

توجه به ورزش جزء اولويت‌هاي مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه‌طباطبايي است. مسئولان مجتمع، ورزش را بخش عملي تعليم و تربيت مي‌دانند که مي‌تواند به بهداشت رواني دانش‌آموزان کمک کند. به همين منظور، «شوراي عالي تربيت بدني و بهداشت» مجتمع علامه‌طباطبايي با حضور متخصصان اين حوزه براي سياستگذاري اصولي و اجراي برنامه‌هاي ورزشي تشکيل شده‌است. ترسيم خط مشي‌هاي ورزشي مجتمع و برنامه‌ريزي براي تحقق عملي آن، بالا بردن روحيه و نشاط دانش‌آموز از طريق ترويج فعاليت‌هاي ورزشي، توجه به ورزش‌هاي عمومي و همگاني، استعداديابي در ورزش‌هاي تخصصي، برگزاري مسابقات ورزشي و اجراي برنامه‌هايي براي توجه به بهداشت دانش‌آموزان از جمله وظايف «شوراي عالي تربيت بدني و بهداشت» مجتمع علامه‌طباطبايي است.

زنگ‌هاي ورزش تخصصي به جاي زنگ بازي

زنگ‌هاي ورزش در مدارس علامه طباطبايي با بهترين مربيان ورزشي به صورت تخصصي برگزار مي‌شود. رشته‌هاي متنوعي از جمله فوتسال، واليبال، بسکتبال، شنا، شطرنج و تنيس روي ميز در زنگ‌هاي ورزش آموزش داده مي شود. برخي مدارس با توجه به علاقه‌مندي دانش‌آموزان رشته‌هايي مانند دفاع شخصي و تيراندازي با کمان را نيز به اين رشته‌ها اضافه کرده‌اند.

زنگ‌هاي ورزش در مدارس مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي، صرفا زنگ بازي نيست و مانند ساير درس‌ها با جديت و هدفمند دنبال مي‌شود. دانش‌آموزان در پايگاه تابستاني رشته مورد علاقه خود را با راهنمايي مربيان انتخاب مي‌کنند و در تابستان و در طول سال تحصيلي در آن رشته ورزشي آموزش‌هاي تخصصي مي‌بينند. در هر ترم تحصيلي يک رشته ورزشي براي هر دانش‌آموز در نظر گرفته مي‌شود. بر اساس سياست‌هاي تدوين شده توسط «شوراي عالي تربيت‌بدني و بهداشت» هر دانش‌آموز در هر مقطع تحصيلي امکان انتخاب يک رشته از  4 رشته ورزشي را خواهد داشت تا به‌صورت تخصصي آن‌را دنبال کند.

استعدادهاي ورزشي هدايت ميشوند

آشنايي با چند رشته ورزشي علاوه بر تنوع و سرگرمي باعث مي‌شود که هر دانش‌آموز استعداد ورزشي خود را بشناسد و در رشته‌اي فعاليت کند که مي‌تواند بهترين نتيجه را بگيرد. درخشش در المپياد ورزشي طليعه نور و مسابقات منطقه‌اي و کشوري از اهداف مهم مربيان ورزشي هر مدرسه است. با توجه به اين هدف، مربيان سعي مي‌کنند تا هر دانش‌آموز را به سمت رشته‌اي که بيشترين استعداد را در آن دارد سوق دهند.

يکي از بزرگترين المپيادهاي ورزشي کشور

«المپياد ورزشي طليعه نور»، فرصتي براي علامه‌اي‌ها است تا قابليت‌هاي خود را به نمايش بگذارند. ورزشکاران در شش رشته فوتسال، واليبال، شنا، شطرنج، بسکتبال و تنيس روي ميز در اين المپياد حضور پيدا مي‌کنند و بيش از يک ماه با هم به رقابت مي‌پردازند.
اين المپياد هيجان و انگيزه زيادي در دانش‌آموزان به وجود مي آورد به‌طوري که از تابستان رقابت درون‌مدرسه‌اي براي عضويت در تيم‌هاي ورزشي مدرسه‌ها آغاز مي‌شود.

هر سال «المپياد ورزشي طليعه نور»، به‌عنوان يکي از بزرگترين المپيادهاي ورزشي دانش‌آموزي کشور، با سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي شوراي عالي تربيت‌بدني و بهداشت در سطح مدارس مجتمع علامه‌طباطبايي برگزار مي‌شود. در سال تحصيلي 96-97 بيش از 900 دانش آموز شرکت کرده اند. اين رقابت‌ها در سالن‌هاي استاندارد ورزشي، نظير استخر قهرماني آزادي و سالن فدارسيون هندبال و... برگزار مي شود. داوران ملي و بين‌المللي رشته‌هاي مختلف اين رقابت‌ها را قضاوت مي‌کنند.

برگزاري سه رقابت درونمدرسهاي ورزشي

«شوراي عالي تربيت‌بدني و بهداشت» علاوه بر المپياد بزرگ ورزشي طليعه نور، برگزاري سه رقابت ورزشي درون‌مدرسه‌اي را براي مدارس علامه طباطبايي پيش‌بيني کرده است. اين رقابت‌هاي ورزشي علاوه بر تقويت روحيه و حس رقابت پذيري دانش‌آموزان،  آن‌ها را براي المپياد ورزشي طليعه نور آماده مي‌کند. يکي از اين سه رقابت درون‌مدرسه‌اي، با حضور پدران برگزار خواهد شد که به يک اردوي مفرح تبديل مي‌شود.

توجه به تغذيه و نظارت بر بوفهها

انجام فعاليت‌هاي ذهني و جسمي دانش‌آموزان در مدرسه، نيازمند انرژي است که بايد با يک برنامه تغذيه کامل و غني تامين شود. تامين انرژي و مواد لازم براي فعاليت‌هاي ذهني دانش‌آموزان، علاوه بر اينکه سلامت جسم آن‌ها را تامين مي‌کند به آن‌ها کمک مي‌کند تا از ساعات حضور در کلاس‌ها بهترين بهره را ببرند و بازدهي‌شان را به بالاترين حد ممکن برسانند.

«شوراي عالي تربيت بدني و بهداشت» در سطح کلان بر بهداشت بوفه مدارس، بهداشت فروشندگان بوفه و مواد غذايي موجود توجه دارد و از طريق تصويب ضوابط و مقررات تلاش مي‌کند سلامت تغذيه دانش‌آموزان تضمين شود.

از سوي ديگر با توجه به ساعت درسي دانش‌آموزان مدارس علامه طباطبايي، براي ناهار دانش‌آموزان نيز تدابير ويژه‌اي انديشيده شده است و بر همين مبنا هر روز با هماهنگي «مجموعه غذايي هفت و نيم»، ناهار دانش‌آموزان تامين مي‌شود.