پیام مدیرعامل

تشریح استراتژی کلی مجتمع علامه طباطبایی در سال تحصیلی 99-98

پیام مدیرعامل

* پيام ياسر توفيق حق، مديرعامل موسسه علامه طباطبايي به مناسبت آغاز سال تحصيلي 99-98

 

مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه طباطبایی پس از 26 سال فعالیت اثرگذار و موفق در حوزه فرهنگ و آموزش، با استفاده از افراد کاردان و متخصص، در حال بازنگری و تعیین اولویت‌ها و استراتژی‌های خود است. «شورای عالی آموزش» بازوی اصلی هیات موسس در تعیین استراتژی‌های کلان آموزشی است.  کسب شناخت و پیش‌بینی فضای آینده حوزه آموزش در قدم اول و سپس نقد و بررسی اشکالات گذشته و در نهایت سیاست‌گذاری‌های کلان وزارت آموزش و پرورش در حوزه تعلیم و تربیت، ما را در هدف‌گذاری درست برای آینده کمک خواهد کرد.

«معلم» به عنوان رکن اساسی تعلیم و تربیت مورد توجه مجتمع است. در همین راستا بازنگری‌هایی در سیاست‌های جذب دبیران، آموزش ایشان و سپس تعیین ملاک‌های ارزیابی،  انجام پذیرفته و قدم‌های اولیه اجرایی آن از تابستان امسال آغاز شده است. گروه‌های آموزشی، فعال شده و تجربیات دبیران در این گروه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود. همزمان در محتواهای آموزشی نیز، که ابزار دست معلمان است، اصلاحات و تغییرات لازم انجام پذیرفته و همچنان نیز ادامه دارد.

معلم خوب چطور معلمی است؟

نقش دانش‌آموزان مجتمع، که همیشه بخشی از ارزشیابی‌ها از آن‌ها انجام می‌شود، بسیار حائز اهمیت است و همواره محل اتکاء تصمیم‌گیران و مسئولین آموزش بوده است. پس دانش‌آموزان عزیز، هم در ارزیابی‌ها فعالانه شرکت کنید و هم ملاک‌های تشخیص‌تان را درست بشناسید. به نظر ما معلم خوب باید دارای ویژگی‌های زیر باشد، شما هم فکر کنید و اگر پیشنهادی دارید به ما ارائه دهید:

معلم خوب اخلاق‌مدار، آراسته، منظم، مسئولیت‌پذیر و علاقمند به حرفه‌اش  است. جواب سوالتان را مستقیم نمی‌دهد بلکه کمک می‌کند با مشارکت خودتان راه حل پرسش‌تان را بیابید. بخش عمده‌ای از وقت کلاس، برای ایجاد پرسش و شکل‌گیری سوال خوب در ذهن شما می‌گذرد. بله سوال خوب، چون هر پرسشی خوب نیست که از معلم‌تان بپرسید. ضمن اینکه معلم برای حل آن سوال نیز از خودتان کمک می‌گیرد.

«معلم خوب» به شما فرصت تجربه کردن می‌دهد و اجازه می‌دهد شما اشتباه کنید و از اینکه اشتباه کرده‌اید هرگز ناراحت و نگران نمی‌شود. با وجود اینکه با سواد و اهل مطالعه است، از گفتن نمی‌دانم شرمنده و خجل نمی‌شود. برای با سواد کردن شما دل می‌سوزاند و پس از کلاس نیز برای کمک به شما وقت می‌گذارد. ارزش دستاوردهای علمی که در بستر تاریخ چند هزار ساله به دست آمده و با مشقت زیاد همراه بوده را همواره به شما گوشزد می‌کند. در این بستر ارزشمند «شوق یادگیری» در شما تقویت می‌گردد.

تعهد مجتمع به شما

دانش‌آموزان عزیزم؛ هرگاه خواستید معلمی را ارزیابی کنید، ببینید چقدر شما را به موضوع آن درس علاقه‌مند کرده است. چقدر کتاب غیر درسی در آن حوزه به شما معرفی کرده و شما آن را با اشتیاق خوانده‌اید؟ چقدر موضوع بحث را به داخل جمع دوستان و حتی منزل کشانده‌اید؟ راستی تا به حال بر سر موضوعات علمی با دوستانتان بحث و جدل علمی کرده‌اید؟ این‌ها علائم اشتیاق است. اگر در شما ایجاد شد، پاس بدارید و قدردان زحمات چنین معلمانی باشید. ما برای تقویت شوق یادگیری به شما متعهدیم. به خصوص از ابتدای سال جدید. لطفا ساعت‌تان را با ما تنظیم کنید.

دوشنبه اول مهرماه نود و هشت ساعت هفت و نیم