پیام مدیرعامل

پـنج بـرنامـه خاص برای امســـال

پیام مدیرعامل

* پيام ياسر توفيق حق، مديرعامل موسسه علامه طباطبايي به مناسبت آغاز سال تحصيلي 97-98

 

محصلان عزيز؛ همکاران کاردان؛ اولياء دلسوز

خوشحالم که در کنار هم، آغاز سال تحصيلي ديگري را جشن مي‌گيریم. مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي، شهريورماه سال 1372 تأسيس شد. حالا ربع قرن از فعاليت‌هايش گذشته و وارد بيست و ششمين سال زندگي‌اش شده است. به خود مي‌باليم که در همه اين سال‌ها، اعتماد خانواده‌ها و فرزندانشان همراهمان بوده است و از نعمت معلمان، مديران و کادر اجرايي کاردان و دلسوز بهره‌مند بوده‌ايم. همين پشتوانه باعث شد تا امروز حدود 2200 دانش‌آموز نخبه در 12 واحد آموزشي پسرانه و دخترانه علامه طباطبايي در مقاطع پيش دبستان و دبستان، دبيرستان دوره اول و دبيرستان دوره دوم، سال تحصيلي‌شان را آغاز کنند. مبارک همه ما باشد.

 مدرسه را «شاد و با نشاط» اداره کنيد

امسال از همه همکارانم که در بخش‌هاي مختلف مدارس علامه طباطبايي کار مي‌کنند مي‌خواهم تا بستر مناسب براي «شادي و نشاط» دانش‌آموزان را بيش از گذشته فراهم کنند. با مشکلاتي که در جامعه هست و مي‌دانيم، لزوم تزريق نشاط و شادماني در فرزندانمان بيشتر احساس مي‌شود. پس، در هر جايگاهي که هستيد به شکل‌گيري فضاي شاد مدارس کمک کنيد. خاضعانه از پدرها و مادرها هم مي خواهم تا حد مقدور همين فضا را در خانه‌هايشان بسط دهند. دانش‌آموزان ما براي شناخت استعداد، شکوفايي و توسعه خلاقيت‌هايشان به «شادي و نشاط» نياز مبرم دارند. از فرزندان عزيزم نيز انتظار دارم شادي را از خود دريغ نکنند.

 تقويت «شوق يادگيری» از اهداف مهم امسال است

يکي از استراتژي‌هاي مهم مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي، در سال تحصيلي 97-98 تقويت «شوق يادگيري» در دانش‌آموزان است. معلمان و مشاوران عزيزمان در مدارس تابعه، فعالان خط مقدم پيشبرد اين استراتژي هستند. اميدوارم دانش‌آموزان و والدين هم با معلمان و مشاوران مدرسه همگام شوند. آشنايي با تئوري‌هاي يادگيري، استفاده از ابزارهاي به‌روز و ارائه خلاقانه درس از سوي معلمان مي تواند در تقويت اشتياق دانش‌آموزان به علم‌آموزي مفيد باشد. اين هدف را در سال جاري با کمک مديران محترم مدارس پيگيري خواهيم کرد.

 «احترام به بزرگترها به ويژه والدين» را بيشتر ترويج کنيد

امسال مي‌خواهيم  درس «احترام به بزرگترها به ويژه والدين» طنين رساتري در مدارس تابعه مجتمع علامه طباطبايي داشته باشد. در اين بخش، روي سخنم هم با دانش‌آموزان عزيز و هم با مديران، مشاوران و معلمان دلسوزمان است. همه تلاش کنيم در سال تحصيلي پيش رو اين درس را پررنگ‌تر پيگيري کنيم. مسئولان مدرسه براي تحقق اين هدف، برنامه‌هاي متنوع و جذابي را اجرا کنند و دانش‌آموزان هم مدام يکديگر را به آن متذکر شوند. نوجوانان عزيز! هر گنجي که مي‌خواهيد داشته  باشيد در صندوقچه احترام به پدر و مادر و بزرگترهايتان نهفته است. باور کنيد.

 پرچم «صرفه جويي» را بلند کنيد

مصرف‌گرايي ريشه در تاريخ معاصر کشور ما دارد. بسيار بيشتر از کشورهاي مشابه‌مان در دنيا مصرف مي‌کنيم بي آن‌که همان مقدار ارزش افزوده ايجاد کرده باشيم. چه در انرژي و چه در حوزه‌هاي ديگر. شرايط سخت اقتصادي اين روزها شايد تلنگري باشد به اين روحيه مصرف‌گرايي. پس، تصميم گرفته‌ايم با همکاري شما، امسال پرچم «صرفه‌جويي» را بلند کنيم تا هم بتوانيم پيچ اقتصادي اين روزها را به سلامت طي کنيم و هم تمرين کنيم تا از عادت مصرف‌گرايي فاصله بگيريم. مديران مدارس براي صرفه‌جويي‌هاي مختلف در حوزه مدرسه توجيه شده‌اند. البته تا آنجا که به کيفيت آموزش و پرورش مدنظرمان آسيب وارد نکند. براي تمرين و ترويج «صرفه‌جويي» بين دانش‌آموزان هم طرحي با نام  «قبض من» در طول سال تحصيلي اجرا خواهد شد که جزييات آن از طريق واحدهاي آموزشي در اختيار دانش‌آموزان و اولياء محترم قرار خواهد گرفت. کوتاه سخن آن‌که، در اين طرح، دانش‌آموزان به مدد ايده‌هاي خلاقانه تلاش خواهند کرد تا مصرف انرژي در خانه‌هايشان را پايين بياورند و قبض‌هاي برق و ... هر دوره را براي مقايسه تلاششان با ديگران به مدرسه بياورند. پدران و مادران ارجمند، دانش‌آموزان عزيزم؛ لطفا بصورت جدي در اين طرح مشارکت کنيد. منافعش هم براي خانواده‌هاست و هم براي کشور.

 تحريريه هاي«هفت و نيم» را منظم تشکيل دهيد

اين دومين شماره نشريه «هفت و نيم» بعنوان ماهنامه داخلي مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي است. بسياري از مطالب اين مجله توسط دانش‌آموزان تهيه شده است. بچه‌ها با هدايت مربيانشان زير نظر مدير مدرسه، تحريريه هاي مستقل تشکيل داده و درباره سوژه ها بحث و نهايتا مطالب را توليد کرده‌اند.

اين سبک جديد از تمرين مشارکت نوجوانان در مدرسه و خوب ديدن و انتقال مناسب دريافت‌هايشان است. انتظار دارم جلسات اين تحريريه‌ها با حضور دانش‌آموزان علاقه‌مند بطور منظم در مدارس تشکيل شود و سوژه‌ها مدرسه‌اي تر باشد. دانش‌آموزان مي‌توانند از فرصت اين مجله براي طرح نقدهايشان نسبت به بخش‌هاي مختلف مدرسه استفاده کنند يا پيشنهادهايشان را براي بهبود امور در محل تحصيلشان ارائه نمايند. با معلمان و هم‌کلاسي‌هاي موفق‌شان مصاحبه کنند و گزارش‌هاي مناسبي از سبک و سياق آموزش و پرورش در مدرسه‌شان منتشر کنند تا ما و همه خوانندگان ارجمند از جمله پدرها و مادرها مطلع شويم. هم اينجا لازم مي‌دانم از حاميان مالي محترمي که با طرح شغل يا محصولشان در اين مجله در حقيقت از يک حرکت دانش‌آموزي فرهنگي حمايت مي‌کنند صميمانه قدرداني نمايم.

مهرباني مهر دوباره با شوق و نشاط آمده است. فصلي براي شروع دوباره. خداوند را سپاسگزار باشيم که اجازه داد دوباره شروع کنيم. اميدوارم سال تحصيلي پـرتلاش و سرشار از موفقيتي داشته باشيم.