پیام مدیرعامل

رونمایی از سند چشم‎انداز مجتمع علامه طباطبایی

پیام مدیرعامل

محورهای سند چشم‎انداز مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه طباطبایی چیست؟

 

*ياسر توفيق‌حق/عضو هيات موسس مجتمع فرهنگی، آموزشی علامه طباطبايی

سال آينده از سند چشم‎انداز موسسه علامه طباطبايي در حوزه‌هاي آموزشي و فرهنگي، رونمايي مي‌کنيم تا نقشه راه فعاليت­‌هاي آتي‌مان باشد .اين نقشه راه، که توسط جمعي از اساتيد دانشگاه و کارشناسان مبرز آموزش، تعليم و تربيت مستند به سند تحول آموزش و پرورش کشور در حال تهيه است، کمک خواهد کرد تا نسلي با مقتضيات سال‌هاي پيش­رو تربيت کنيم .به محورهايي از سند چشم‌انداز موسسه علامه طباطبايي اشاره مي‌کنم.

محور مهم سند چشمانداز؛ اخلاق، معنويت و دينباوري

اولين محور مورد توجه در سند چشم‎انداز مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي، اخلاق، معنويت، خداباوري و دين‌باوري است .با کمک کميسيون فرهنگي مجتمع، اين موضوع به طور خاص در سند چشم‎انداز گنجانده شده است. در اين مسير تلاش مي‌کنيم تا رويکردهاي سنتي را مورد بازنگري قرار دهيم و به‌روز کنيم.

تقويت «شوق يادگيري»؛ محور دوم سند چشمانداز

سند چشم‎انداز مجتمع علامه طباطبايي، به موضوع «شوق يادگيري در دانش‌آموزان» توجه ويژه‌اي کرده است. معتقدم يکي از اصلي‌ترين و بنيادي‌ترين وظايف آموزش و پرورش تقويت شوق يادگيري است. تحصيل بچه‌ها در مدرسه نيز در راستاي تحقق همين هدف است. متاسفانه اين موضوع در کشور ما کمي مغفول مانده است. البته حرکت‌هايي در حال انجام است و خوشبختانه تدوين‌کنندگان اسناد بالادستي هم متوجه شده‌اند که بايد جدي‌تر به آن بپردازند.

معلمانمان گاهي با اين چالش مواجهند که دانش‌آموزان، به ويژه در دوره دوم متوسطه، بيشتر به دنبال يادگيري مطالبي هستند که در امتحان و کنکور مورد سوال قرار مي‌گيرد. اين موضوع براي سيستم آموزشي که هدف آن ايجاد انگيزه و اشتياق براي دانش‌آموزان در جهت يادگيري و دانستن است، مشکل بزرگي محسوب مي شود. به همين خاطر تلاش مي‌کنيم اشتياق يادگيري و دانستن را در يک بستر مناسب فرهنگي و آموزشي در دانش‌آموزان تقويت کنيم.

بسياري از دانش‌آموزان از ارزش علم خبر ندارند. در حالي‌که در طول تاريخ، افراد زيادي جانشان را براي پيشرفت‌هاي علمي به خطر انداخته‌اند. پس دانش‌آموزان لازم است ابتدا ارزش دستاوردهاي بشري را که سال‌ها برايش زحمت کشيده شده است، بدانند و براي علم، فارغ از امتحان و نمره ارزش قائل باشند.

محور سوم سند چشمانداز؛ تقويت اميد و نشاط

«اميد و نشاط» دو روحيه مهم در وجود دانش‌آموزان است که براي داشتن نسلي با شکوه در آينده بايد آن‌ها را تقويت کرد. بزرگترها در زندگي روزمره‌شان ممکن است با مشکلاتي در حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و ... روبرو باشند. اين مشکلات باعث کم شدن اميد به آينده مي‌شود. در حالي‌که معلمان و مشاوران مدارس بايد آن سوي مشکلات، اميدواري‌ها را رصد کنند و با انتقال نقاط روشن، دانش‌آموزان را به آينده اميدوار سازند. تقويت اين نگاه در بستر نشاط و سرزندگي مي‌تواند نسلي کوشا، هدفمند و تلاش‌گر بسازد. راهبردها و سياست‌هاي کلان براي تحقق اين اهداف در سند چشم‎انداز مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي گنجانده خواهد شد.

تلاش براي حفاظت از خوشنامي مدارس علامه طباطبايي

در جامعه امروز، موضوع بيکاري دغدغه اصلي است. مشکلات ناشي از بيکاري هم پرشمار است. پس کارآفريني، به‌ عنوان کار فرهنگي مورد نياز جامعه، مدنظرمان قرار گرفته است. با همين نگرش است که مجتمع فرهنگي، آموزشي علامه طباطبايي در چهار سال گذشته، توسعه بيشتري پيدا کرده است. توسعه‌اي که به برکت رضايت‌مندي اولياء و دانش‌آموزان از فعاليت‌هاي مجتمع به دست آمده است. به همين دليل براي تقويت و حفاظت از کيفيت و نام مقبول «مجتمع علامه طباطبايي» در بين مخاطبانمان تمام تلاشمان را خواهيم کرد.

 

* مدیر عامل موسسه اندیشه مهر علامه طباطبایی